Główna urzędnik ds. zdrowia publicznego, dr Theresa Tam, powiedziała, że mamy już dowody wewnętrznej transmisji wariantu omikron w niektórych społecznościach. Tam spodziewa się, że w najbliższych dniach liczba zakażeń nową odmianą koronawirusa szybko wzrośnie. “Kanada jest teraz kilka dni, może tydzień za Wielką Brytanią”, powiedziała Tam. W poniedziałek premier Boris Johnson przyznał, że koronawirus dosłownie zalewa Wielką Brytanię, a liczba nowych zakażeń podwaja się co 2-3 dni.

Tam podkreśliła, że nie ma na co czekać i trzeba już teraz zacząć wspólnie “wypłaszczać krzywą”. Kluczem do sukcesu ma być szybkie działanie i ograniczenie kontaktów. Unikanie kontaktów z innymi ludźmi pomaga w odciążeniu szpitali, tłumaczyła Tam.

W Ontario liczba nowych przypadków podwoiła się w dwa tygodnie. W poniedziałek było ich 1328. W niektórych miejscowościach, np. w Kingston, sytuacja zmienia się bardzo szybko i liczba zakażeń sięga setek w ciągu kilku dni.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wczesne badania pokazują, że omikron może być trzy razy bardziej zaraźliwy niż delta. Nie wiadomo jeszcze, jak poważny przebieg ma choroba, którą nowy wariant wywołuje. W Wielkiej Brytanii w poniedziałek odnotowano dobowa liczbę nowych zakażeń równą 54 661, ale jak dotąd hospitalizacji wymagało jedynie 10 osób, u których potwierdzono omikron.

Tam mówiła również o konieczności szczepień trzecią dawką, zwłaszcza osób starszych i szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Przypomniała, że “istnieją dowody na zanikanie odporności”. Powiedziała, że wdrażanie podawania trzeciej dawki może trochę potrwać, dlatego nie należy zapominać o zwykłych środkach ochronnych takich jak maski medyczne.

Tam opublikowała również roczny raport o stanie i problemach zdrowia publicznego. Pisze w nim, że system opieki jest wytężony do granic możliwości. Oprócz pandemii jako poważne zagrożenie wymieniła kryzys opioidowy, który też określiła mianem epidemii. W kwestii finansowania służby zdrowia Tam stwierdziła, ze pieniądze powinny być przeznaczane na rekrutację i utrzymanie pracowników, którzy od dwóch lat pracują w bardzo trudnych warunkach.

Jeśli chodzi o statystyki, to w raporcie można przeczytać, że w okresie od marca 2020 do maja 2021 rzeczywista liczba zgonów osób przed 65 rokiem życia była o 7150 wyższa od prognozowanej (w tym 1600 osób zmarło z powodu COVID-19).

Pandemia miała wpływ na zaostrzenie kryzysu opioidowego. Wśród czynników pogłębiających kryzys wymieniono izolację społeczną, utrzymywanie wymaganego dystansu społecznego w punktach bezpiecznego wykonywania zastrzyków, a poza tym zwiększoną ilość skażonych narkotyków. Podczas poprzedniego szczytu kryzysu w 2018 roku odnotowano 4389 zgonów, a w 2020 roku – 6214.

Do tego Kanada stoi w obliczu kryzysu zdrowia psychicznego. 42 proc. ankietowanych zauważa, że ich stan zdrowia psychicznego jest teraz raczej gorszy lub znacznie gorszy niż przed pandemią (Canada Community Health Survey).