Amerykański senat zatwierdził kandydaturę Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Polsce. Nominowany na to stanowisko przez Joe Bidena dyplomata zapewnił, że podczas swojej misji dyplomatycznej będzie walczył o poszanowanie praw człowieka, w tym osób LGBTiQ.

Mark Brzezinski, nowy ambasador USA w Polsce to syn Zbigniewa Brzezińskiego, polsko-amerykańskiego politologa i dyplomaty, doradcy amerykańskich prezydentów. Kandydatura Marka Brzezinskiego została oficjalnie zatwierdzona przez senat USA. Oznacza to, że to właśnie on będzie najważniejszym przedstawicielem amerykańskiej administracji w Warszawie. Nowy ambasador zapewniał w Senacie, że podczas sprawowania funkcji będzie wspierał fundamentalne swobody i praworządność.

Podczas przesłuchania przed komisją spraw zagranicznych w amerykańskim Senacie Mark Brzezinski zapowiedział również, że będzie troszczył się o los społeczności LGBTiQ. Wskazał, że zamierza naciskać na polski rząd w kwestiach wartości. Ważne mają być dla niego prawa człowieka, w tym prawa osób homoseksualnych i transseksualnych.

— W rozmowach z polskim rządem będę w szczególności podkreślał znaczenie bezstronnego sądownictwa, niezależnych mediów oraz poszanowania praw człowieka dla wszystkich, w tym dla osób LGBTQI+ i członków innych mniejszości — powiedział Mark Brzezinski.

Nowy ambasador USA w Polsce zapewnił również, że będzie działał na rzecz wzmocnienia sojuszu obronnego z Polską, a także zabiegał o rozwinięcie inicjatywy Trójmorza. Mark Brzezinski w przeszłości reprezentował już USA za granicą. W latach 2011 – 2015 był ambasadorem w Szwecji. Z wykształcenia jest prawnikiem i od wielu lat jest związany z Partią Demokratyczną.

Z nominacji zadowolony jest jeden z współautorów polskiej transformacji były ambasador w Warszawie Daniel Freed