Premier Quebecu, François Legault, powiedział we wtorek, że prowincja nałoży “podatek zdrowotny” na mieszkańców Quebecu, którzy w nadchodzących tygodniach odmówią przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 .

Legault nie powiedział, kiedy wpłata zacznie obowiązywać ani ile będzie wynosiła, ale stwierdził, że chce, aby była ona na tyle znacząca, aby działała jako zachęta do zaszczepienia – dodał. Legault powiedział, że szczegóły zostaną ujawnione „w nadchodzących tygodniach”.

„Ci ludzie bardzo obciążają naszą sieć opieki zdrowotnej” – powiedział Legault. „Myślę, że to rozsądne, że większość populacji domaga się by ponieśli konsekwencje.

Około 10 procent kwalifikujących się Quebecóe pozostaje niezaszczepionych, ale urzędnicy służby zdrowia twierdzą, że zajmują około 50 procent łóżek chorych na COVID-19 w szpitalach.

„To kwestia sprawiedliwości dla 90 procent populacji, która w pewien sposób się poświęciła” – powiedział Legault, odnosząc się do tych, którzy mają przynajmniej jedną dawkę szczepionki. „Myślę, że jesteśmy im winni tego rodzaju środki”.