List podpisany przez 20 lekarzy i naukowców w dziedzinie medycyny wzywa premiera Douga Forda aby nie pogrążał Ontario w kolejnym lockdownie.

Sygnatariuszami listu jest szef mikrobiologii w Sick Kids Hospital dr Susan Richardson, a także kilkunastu profesorów z różnych uniwersytetów w Ontario.

List opowiada się za „taktycznym, zlokalizowanym podejściem” zamiast „szeroko zakrojonych nowych środków blokujących” jako sposobu radzenia sobie z wzrostem liczby przypadków koronawirusa w prowincji.

„Wykazano, że blokady nie eliminują wirusa. Chociaż spowalniają rozprzestrzenianie się wirusa, to jednak trwa to tylko tak długo, jak trwa blokada ”- czytamy w liście.

„Stwarza to sytuację, w której nie ma sposobu na zakończenie blokady, a społeczeństwo w istotny sposób cierpi, w tym takie sektpry jak ochrona zdrowie, gospodarka, czy edukacja

W tym tygodniu Premier Doug Ford ogłosił, że Ontario było już w trakcie drugiej fali wirusa.

Zamiast blokady sygnatariusze listu sugerują zwrócenie większej uwagi na placówki opieki długoterminowej i edukowanie osób narażonych na zagrożenia związane z koronawirusem.

„W przedstawianych modelach należy uwzględnić pełną analizę wpływu na zdrowie społeczne i przedstawić  ją do publicznej debaty. Dane jakie posiadamy pokazują nam znaczące negatywne skutki zdrowotne, jakie spowodowało zamknięcie społeczeństwa, a konsekwencje dla pacjentów z rakiem, których badania diagnostyczne zostały opóźnione, nie zostały jeszcze nawet w pełni ustalone.