Wzmocnienie stosunków handlowych i gospodarczych oraz ułatwienia wizowe między państwami były jednym z tematów rozmów premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i ministra spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly. Spotkanie odbyło się w Kijowie 17 stycznia.

Denys Shmyhal podziękował Kanadzie za umocnienie międzynarodowego stanowiska w sprawie agresywnych działań Rosji.

„W obecnej sytuacji wsparcie partnerów w doskonaleniu zdolności obronnych Ukrainy odgrywa kluczową rolę. W tym względzie szczególnie doceniamy działalność kanadyjskiej misji szkoleniowej UNIFIER na Ukrainie. Liczymy na kontynuację tej misji po marcu 2022 r.” powiedział szef ukraińskiego rządu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Podczas spotkania strony poruszyły kwestię intensyfikacji współpracy handlowej i gospodarczej. Premier Ukrainy zaznaczył, że rozszerzenie umowy o wolnym handlu na usługi i inwestycje będzie ważnym elementem pogłębiania współpracy dwustronnej w sferze gospodarczej.

– Wierzę, że ogłoszenie rozpoczęcia tych rozmów nastąpi do końca tego miesiąca przy okazji nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami – podkreślił Denys Szmyhal.

Ponadto premier Ukrainy podkreślił znaczenie przyciągania inwestorów kanadyjskich do realizacji wspólnych projektów na Ukrainie.

Ponadto Denys Shmyhal wyraził nadzieję na dalszy dialog w sprawie uproszczenia reżimu podróżowania obywateli Ukrainy do Kanady.

„Kanada jest dla Ukraińców wspaniałym przyjacielem i partnerem. Wielu obywateli Ukrainy mieszka i pracuje w Kanadzie, wielu ludzi z obu krajów łączy więzy rodzinne. Dlatego ta kwestia jest dla nas niezwykle ważna” – podkreślił szef rządu Ukrainy. .

Ze swojej strony kanadyjska minister spraw zagranicznych Mélanie Joly zapewniła, że ​​Kanada udzieli silnego wsparcia Ukrainie.

Podczas spotkania, w obecności premiera Ukrainy i ministra spraw zagranicznych Kanady, podpisano Memorandum of Understanding o współpracy w udzielaniu pomocy technicznej Sekretariatowi Gabinetu Ministrów Ukrainy w celu poprawy koordynacji kształtowania polityki, planowanie i monitorowanie strategiczne, procesy zarządzania publicznego w celu zapewnienia koncentracji na wynikach i potrzebach obywateli.

Kanada na razie nie podjęła decyzji w sprawie dostaw uzbrojenia dla Ukrainę.

Minister spraw zagranicznych Kanady obiecała większą pomoc gospodarczą, aby “utrzymać rząd ukraiński na powierzchni” w obliczu niepewności spowodowanej groźbą inwazji Rosji.

W wywiadzie dla Radio Canada Joly powiedziała, że rząd federalny jest nadal mocno zaangażowany w popieranie członkostwa Ukrainy w NATO – pomimo stanowiska Rosji, że rozszerzenie członkostwa  sojuszu  na Ukrainę przekroczy jedną z  tak zwanych czerwonych linii.

„Powiem im, że przede wszystkim stanowisko Kanady się nie zmieniło. Uważamy, że Ukraina powinna być w stanie przystąpić do NATO” – powiedziała po francusku Joly, zapytana, jakie będzie jej przesłanie do urzędników w Kijowie w ciągu najbliższych dwóch lat. dni.

„W tym samym czasie muszą mieć tutaj miejsce  demokratyczne reformy, reformy sądownictwa”.

Moskwa rozmieściła ponad 100 000 żołnierzy na granicach Ukrainy  jednocześnie zaprzeczając, że planuje inwazję.

Rząd Władimira Putina zażądał, aby NATO zakończyło swoją ekspansję na wschód i odmówiło członkostwa w sojuszu zarówno Ukrainie, jak i Gruzji, innej byłej republice z czasów sowieckich. Nalegał również, aby rozmieszczenia wojskowe w Europie Wschodniej zostały cofnięte do poziomu z 1997 roku.

na podstawie CBC oraz www.kmu.gov.ua

 

W zeszłym miesiącu Bank Światowy zatwierdził pożyczkę w wysokości 428 milionów dolarów (300 milionów euro), aby pomóc Ukrainie pokonać wstrząsy gospodarcze wywołane COVID-19.

Oddzielnie, międzynarodowe instytucje finansowe zapewniły pożyczkę w wysokości 285 mln USD (200 mln euro), aby pomóc w rozbudowie infrastruktury transportowej na Ukrainie.

Kanada jest jednym z największych darczyńców  Ukrainy od 2014 r., przeznaczając 245 mln dol. na reformy konstytucyjne, sądownicze i bezpieczeństwa.

Joly powiedziała w poniedziałek, że kanadyjski rząd zdaje sobie sprawę, że należy zrobić więcej.

„Jesteśmy gotowi udzielać pożyczek Ukrainie” – powiedziała. „Tak było w przeszłości.

„Jesteśmy gotowi raz o tym porozmawiać i zaoferować Ukrainie środki finansowe, ponieważ wiemy, że zagrożenie ze strony Rosji stwarza pewną formę niestabilności gospodarczej, a to ma wpływ na dochody państwa i zdolność rządu ukraińskiego do finansowania swojego stanowiska”. Joly dodała, że kwestia, czy Kanada dostarczy  Ukrainie broń defensywną, aby mogła stawić czoła możliwej inwazji, jest nadal dyskutowana w rządzie.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii ogłosił w poniedziałek, że Wielka Brytania zaczęła dostarczać broń przeciwpancerną, aby pomóc Ukrainie w obronie.

Joly powiedziała, ​​po opuszczeniu Ukrainy uda się do Paryża i Brukseli na dalsze rozmowy z sojusznikami.