Aby przyspieszyć dodatkową pomoc dla Ukrainy, prezydent Joe Biden upoważnił Departament Stanu do zezwolenia na transfer sprzętu dostarczonego przez USA, który znajduje się już w rękach sojuszników, zgodnie z oświadczeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego przekazanym Defence One.

Według rzecznika Departamentu Stanu USA Biden zatwierdził również 200 milionów dolarów „dodatkowego wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb Ukrainy w zakresie obrony w sytuacjach nadzwyczajnych”. „Dostawy te są w toku, a w nadchodzących tygodniach jest ich więcej”.

Nie było od razu jasne, jaki sprzęt przybędzie dzisiaj.

W środę Departament Stanu zatwierdził przekazanie na Ukrainę rakiet produkcji amerykańskiej od bałtyckich członków NATO. Estonia wysyła przeciwpancerne pociski Javelin, podczas gdy Łotwa i Litwa wysyłają pociski przeciwlotnicze Stinger i związany z nimi sprzęt.

„Stany Zjednoczone identyfikują dodatkowy sprzęt znajdujący się w inwentarzach Departamentu Obrony, który może być dostarczony w ramach programu Excess Defense Articles, między innymi, a niedawno powiadomiliśmy Kongres o zamiarze dostarczenia śmigłowców Mi-17 (pochodzących z Afganistanu)” – stwierdza NSC w oświadczeniu.