„Konwój Wolności”, który zebrał się w Ottawie w weekend, rozpoczął się w odpowiedzi na posunięcia rządu federalnego, wprowadzenia wymogów, aby wszyscy kanadyjscy kierowcy ciężarówek przekraczający granicę USA byli w pełni zaszczepieni.

Canadian Trucking Alliance, główna organizacja kierowców ciężarówek, nie poparła protestu. Organizatorzy protestu twierdzą, że nie są przeciwni szczepionkom, ale przeciwstawiają się nakazom, które wymagają szczepień, aby ludzie mogli pracować.

Liderzy protestu kierowców ciężarówek twierdzą, że nie wyjadą, dopóki nie zostaną zniesione nakazy maskowania i szczepień, liczba protestujących ma wzrosnąć w sobotę jeszcze bardziej

Stowarzyszenie Szpitali Ontario i Izba Handlowa Ontario wydały w piątek rano wspólne oświadczenie, w którym apelują o spokój podczas protestów w Ottawie i   w innych miejscach w prowincji.
„Zdecydowanie apelujemy do osób korzystających z prawa do wolności wypowiedzi, aby robili to w sposób pokojowy i z szacunkiem dla mieszkańców, pacjentów poszukujących opieki, personelu medycznego wykonującego swoje obowiązki oraz firm, które dopiero teraz są ponownie otwierane. „W czasie pandemii dokonano już wielu poświęceń. Nie dodawajmy ciężaru i dla tych, którzy już tak wiele dali z siebie”

Policja w Ottawie twierdzi, że wraz z partnerami rozpoczyna „strategię natarcia i powstrzymywania” w celu zwalczania protestu, w tym wysyła około 150 dodatkowych umundurowanych i ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy do ochrony Centretown, Sandy Hill, Lowertown i ByWard Market.

Policja w Ottawie poinstruowała hotele w całym mieście, aby nie wynajmowały żadnych pustych pokoi – rząd wykupił wszystkie puste pokoje, aby powstrzymać kogokolwiek przed przyjazdem do stolicy.

Szef policji w Ottawie mówi , że zbada doniesienia o każdym przypadku funkcjonariusza policji , który udzieliłby jakiekolwiek wsparcia kierowcom ciężarówek Freedom Convoy.

„Nienawiść, przemoc i nielegalne czyny, które mieszkańcy i firmy z Ottawy znosili w ciągu ostatniego tygodnia, są niedopuszczalne w żadnych okolicznościach” – poinformowała policja w Ottawie w komunikacie wydanym w piątek rano.

Policja zapowiada “większe środki, aby przywrócić porządek, pociągnąć przestępców do odpowiedzialności i chronić nasze sąsiedztwo”.

Policja i miasto Ottawa wykorzystają barykady z betonu i ciężkiego sprzętu,   a miasto opublikuje w piątek mapę zablokowanych dróg.

Jak poinformowała policja, pojazdy protestujące zostaną skierowane do wyznaczonych stref parkingowych poza centrum. W razie potrzeby zostaną zamknięte mosty międzyprowincyjne, zjazdy autostradowe i drogi.

Policja obiecała nasilenie śledztw, egzekwowanie i oskarżeń o przestępstwa związane z nienawiścią, nękanie, napaści – w tym plucie – zastraszanie i inne.

Zastępca szefa policji Steve Bell powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w piątek, że policja spodziewa się, że od 300 do 400 więcej ciężarówek będzie próbowało wjechać do regionu stołecznego, wraz z 1000 do 2000 demonstrantów, którzy mają dołączyć do demonstracji pieszo, spodziea się też  około 1000 kontrprotestujących osób.

Szef Peter Sloly powiedział, że w ciągu ostatnich 48 godzin niektórym urzędnikom miejskim, a także większości członków zarządu policji i ich rodzinom grożono mu śmiercią.

Krajowe, prowincyjne i lokalne agencje wywiadowcze zintensyfikowały wysiłki w celu zidentyfikowania i namierzenia protestujących, którzy finansują, wspierają lub umożliwiają bezprawną i szkodliwą działalność. Zespoły śledcze zbierają dowody finansowe, cyfrowe, rejestracyjne pojazdów, dane identyfikacyjne kierowcy, status ubezpieczenia i inne powiązane dowody, które można wykorzystać w postępowaniu karnym.

Demonstranci w tzw. czerwonej strefie pozostają dobrze zorganizowani, są dobrze finansowani i niezwykle zdeterminowani – twierdzi policja.

Policja miejska powiedziała, że ​​współpracuje z narodowymi agencjami bezpieczeństwa, RCMP, OPP, innymi siłami policyjnymi, a także współpracuje ze wszystkimi trzema poziomami rządu, aby „bezpiecznie, na czas i zgodnie z prawem zakończyć tę bezprawną i niedopuszczalnie niebezpieczną demonstrację”.

Pracownicy hotelowi w centrum Ottawy twierdzą, że praktycznie zrezygnowali z egzekwowania mandatu masek w tym tygodniu, ponieważ protestujący z Konwoju Wolności, który sprzeciwia się ograniczeniom pandemicznym, zapełniają pokoje.

„Szczerze mówiąc, to niemożliwe” — powiedział Raafat Eid z hotelu Novotel na Nicholas Street w centrum.

W czwartek wieczorem federalny minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino napisał na Twitterze, że po rozmowie telefonicznej z burmistrzem Ottawy Jimem Watsonem:   RCMP zatwierdziła wszystkich dodatkowych funkcjonariuszy, których zażądało miasto Ottawa”. RCMP będzie gotowa pomóc policji w Ottawie, „która jest policją w tej jurysdykcji”.

Liderzy protestu kierowców  zapowiedzieli w czwartek, że nie wyjadą, dopóki nakaz  maskowania  i szczepień nie zostanie zakończony.

„Pozwólcie mi zapewnić mieszkańców Ottawy, że nie zamierzamy zostać o jeden dzień dłużej niż to konieczne”, powiedziała Tamara Lich,  „Dlatego wzywamy wszystkie szczeble rządu w Kanadzie do zniesienia wszystkich mandatów i ograniczeń COVID. Będziemy kontynuować nasz protest, dopóki nie zobaczymy jasnego planu ich eliminacji – powiedziała.

Lich powiedział również, że prawnicy protestujących pracowali nad uwolnieniem 10 milionów dolarów darowizn, obecnie zamrożonych przez GoFundMe.