Burmistrz Jim Watson ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy  Ottawie, ponieważ demonstracja „Konwój Wolności” przeciwko zasadom COVID-19 nadal okupuje centrum miasta.

Burmistrz ogłosił stan wyjątkowy zaledwie kilka godzin po tym, jak policja w Ottawie poinformowała, że ​​trwają nowe działania mające na celu odcięcie dostaw paliwa i innych  protestującym na Wellington Street i ulicach w pobliżu Parliament Hill.
Policja konfiskuje paliwo przeznaczone dla truckerów:

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Ogłoszenie stanu wyjątkowego odzwierciedla poważne niebezpieczeństwo i zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, jakie stwarzają   demonstracje i podkreśla potrzebę wsparcia ze strony innych jurysdykcji i szczebli władzy” – czytamy w oświadczeniu miasta.

Podczas wywiadu dla CTV News w Six, Watson zauważył, że miasto ogłosiło stan wyjątkowy podczas powodzi w 2019 roku i na początku pandemii COVID-19.

„Jesteśmy w środku poważnej sytuacji kryzysowej, najpoważniejszej sytuacji, w jakiej kiedykolwiek stanęło nasze miasto. Musimy działać znacznie szybciej, bardziej proaktywnie, aby przywrócić porządek na ulicach” – powiedział Watson.

Przewodnicząca Ottawa Police Services Board Diane Deans zapytała radcę prawnego miasta podczas sobotniego specjalnego posiedzenia Zarządu Policji w Ottawie, czy ogłoszenie stanu wyjątkowego będzie miało „jakikolwiek natychmiastowy, pozytywny wpływ” na sytuację w Ottawie.

„Z punktu widzenia organu prawnego ogłoszenie stanu wyjątkowego zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności niewiele robi” – powiedział radca prawny David White, dodając, że nie będzie żadnego dodatkowego organu dla miasta ani policji.

„Może to przynieść ulgę w niektórych ograniczeniach, w których działamy z punktu widzenia zamówień, ale nie daje burmistrzowi ani miastu żadnych dodatkowych uprawnień prawnych”.

Szacuje się, że w niedzielny poranek w tak zwanej „czerwonej strefie” w centrum Ottawy pozostało około 500 ciężarówek i pojazdów, a setki ludzi pozostało w okolicy, by zaprotestować przeciwko nakazom administracyjnym wprowadzonym w związku z Covid 19

W tweecie policja powiedziała: „Każdy, kto próbuje zapewnić materialne wsparcie demonstrantom, może zostać aresztowany”. Watson powiedział, że obszar śródmieścia jest „poza kontrolą”, „Mają znacznie więcej ludzi niż my mamy funkcjonariuszy policji i wskazałem szefowi, że musimy być znacznie bardziej  proaktywni, jeśli chodzi o te działania”.

Watson wspomniał o drewnianych konstrukcjach protestujących zbudowanych w Parku Konfederacji, który stał się „garkuchnią”. Powiedział, że należało zrobić więcej, aby wcześniej to powstrzymać.

„Teraz stał się punktem zbornym, w którym jest tak wielu ludzi. Jak możemy wejść i egzekwować prawa i prawa własności NCC?”

„ W nocy demonstranci wykazywali wyjątkowo destrukcyjne i niezgodne z prawem zachowanie, które stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i niedopuszczalne udręki dla mieszkańców Ottawy” – stwierdziła policja w oświadczeniu wydanym w niedzielę po południu.

Funkcjonariusze policji wystawili od soboty rano ponad 450 mandatów, w tym za nadmierny hałas i fajerwerki.

W sobotę szef policji w Ottawie przyznał, że siły nie mają wystarczających zasobów, aby zaradzić tej sytuacji.

W oświadczeniu organizatorzy zapowiedzieli, że nie będą trąbić klaksonami w niedzielne poranki.