Ceny domów w Kanadzie spadają pod presją rosnących stóp procentowych, przy czym średnia krajowa cena spadła w kwietniu do 746 000 dol., jak wynika z danych Canadian Real Estate Association (CREA).

Wyłączając dwa najbardziej aktywne i ekspansywne rynki mieszkaniowe w Greater Vancouver i Greater Toronto Area (GTA),  średnią cena krajowa obniżyłaby się w kwietniu o 138 000 dol., podała agencja CREA w komunikacie prasowym z 16 maja.

Spadek średnich krajowych cen domów w kwietniu był pierwszym spadkiem w ujęciu miesięcznym od kwietnia 2020 r..

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Po kilku rekordowych latach rynki mieszkaniowe w wielu częściach Kanady ochłodziły się dość gwałtownie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, zgodnie ze skokiem stóp procentowych i zmęczeniem kupujących”, uważa prezes CREA Jill Oudil.

„Dla kupujących to spowolnienie może oznaczać więcej czasu na rozważenie opcji na rynku. Dla sprzedawców może to oznaczać powrót do bardziej tradycyjnych strategii marketingowych”.

CREA podała, że ​​chociaż krajowy spadek był pod silnym wpływem rynku GTA, sprzedaż spadła na 80 procentach rynków lokalnych.

Pomimo miesięcznych spadków cen domów w okresie od marca do kwietnia, średnia krajowa cena domu nadal była wyższa o ponad 7 procent w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 r.

W kwietniu liczba nowo notowanych nieruchomości spadła nieznacznie o 2,2 procent w ujęciu miesięcznym  co według CREA było w dużej mierze wynikiem „dość równego” podziału między rynki, na których notowania wzrosły i te, na których notowania spadły.

„Znaczące spadki zaobserwowano w Lower Mainland i Calgary, podczas gdy notowania skoczyły wyżej w Victorii i Edmonton”.