Władze odmrażają część kont

Ponad 200 kont bankowych o wartości aktywów sięgającej prawie 8 milionów dolarów zostało zamrożonych, gdy rząd federalny użył nadzwyczajnych uprawnień, aby zakończyć masowy protest w centrum Ottawy.

Urzędnicy federalni informują, że większość rachunków jest obecnie w trakcie udostępniania.

Isabelle Jacques, wiceminister finansów, powiedziała komisji Izby Gmin, że informacje zostały udostępnione przez RCMP instytucjom finansowym i wczoraj zostaliśmy poinformowani przez instytucje finansowe odmrażają rachunki.  „Zdecydowana większość kont jest w trakcie odmrażania “.

Wiceminister dodała również, że zamrożenie ponad 200 kont bankowych niekoniecznie oznacza, że ​​ponad 200 osób utraciło dostęp do wszystkich swoich środków, a osoby fizyczne mogły posiadać więcej niż jedno konto, na którym miały  środki.

Niektórzy konserwatywni posłowie powiedzieli, że wyborcy informowali, że ich konta bankowe zostały zamrożone po przekazaniu darowizn na rzecz konwoju w ramach jednej z jego kampanii finansowania społecznościowego.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu RCMP poinformowała, że ​​podała bankom jedynie nazwiska organizatorów konwojów i właścicieli ciężarówek, którzy odmówili opuszczenia obszaru protestów. „Nigdy nie udostępniliśmy listy darczyńców instytucjom finansowym” – czytamy w oświadczeniu.

Jacques dodała, że  „opierając się na posiadanej przez nią wiedzy, jest mało prawdopodobne, aby ktoś, kto dał… 20 dolarów trzy tygodnie temu, a nawet 20 dolarów po 15 lutego, miał zamrożone pieniądze” .

„Nie jest to niemożliwe, ale biorąc pod uwagę wymianę informacji i ukierunkowane podejście, które zostało podjęte w celu powstrzymania nielegalnego finansowania tych działań, wydaje się to mało prawdopodobne”.

Wyjaśniał również, że chociaż rząd federalny ma prawo zamrozić konta bankowe w pewnych ograniczonych okolicznościach bez korzystania z ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych – na przykład w przypadku podejrzenia o terroryzm lub przestępstwa finansowe – nie zrobił tego w tym przypadku.