Premier Justin Trudeau ogłosił w środę, że wycofuje się z zastosowania ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych , mówiąc, że sytuacja nie jest już stanem wyjątkowym.

Trudeau w pierwszej kolejności bronił powoływania się na ustawę, mówiąc: „To była odpowiedzialna i konieczna rzecz do zrobienia” i istniały dowody na to, że pewne grupy chciały „podkopać, a nawet zaszkodzić kanadyjskiej demokracji”.

Oświadczył to na konferencji prasowej w Ottawie 23 lutego, kiedy Senat debatował, czy potwierdzić decyzję rządu o powołaniu się na ustawę, po tym, jak posłowie 21 lutego przyjęli partyjny wniosek o zatwierdzenie środków w ustawie.

Trudeau wprowadził stan wyjątkowy 14 lutego, aby uporać się z protestami i blokadami, ogłaszając stan zagrożenia porządku publicznego.

Powołanie się na ustawę dało rządowi federalnemu uprawnienia do zamrożenia kont bankowych protestujących i ich zwolenników bez nakazu sądowego, a także możliwość zmuszenia firm holowniczych do odholowania ciężarówek zaparkowanych w centrum Ottawy od 29 stycznia, czego wcześniej odmówili.

„Ważne będzie, abyśmy lepiej zrozumieli, co spowodowało tego rodzaju lekceważenie prawa i zagrożenie dla naszej demokracji. Musimy upewnić się, że nasze instytucje są przygotowane i gotowe na przyszłość” – powiedział Trudeau.

Celem ogólnokrajowego konwoju wolności było  zniesienia wszystkich nakazów i ograniczeń związanych z COVID-19. Został on pierwotnie zainicjowany przez kierowców ciężarówek sprzeciwiających się nałożonemu w połowie stycznia przez rząd federalny nakazowi szczepień dla kierowców ciężarówek przekraczających granicę USA.

Gdy protesty rozszerzyły się i objęły blokady na kilku przejściach granicznych Kanada-USA, fala Omicron cofała się, a prowincje zaczęły znosić ograniczenia, w tym wymóg paszportu szczepionkowego.

Po tym, jak protesty ustały w Ottawie, rząd powiedział, że ustawa jest nadal konieczna, aby zapewnić, że nowe protesty lub blokady nie zostaną ponownie utworzone, a Trudeau powiedział , że kierowcy ciężarówek przegrupowują się poza Ottawą i mają zamiar stworzyć więcej blokad.

Trudeau został zapytany, co zmieniło się między dzisiejszym dniem a 21 lutego, kiedy Izba przyjęła wniosek, ponieważ ostatni protest w Ottawie został usunięty 18 i 19 lutego.

Trudeau powiedział, że władze potrzebują więcej narzędzi do radzenia sobie z ruchami, które organizują się w mediach społecznościowych.

Trudeau wspomniał również o potrzebie zastanowienia się nad rolą  „dezinformacji” oraz zagranicznych pieniędzy i wpływów w „próbach podważenia, a nawet destabilizacji naszej demokracji”.

Tymczasowa liderka konserwatystów Candice Bergen zareagowała na ogłoszenie w oświadczeniu.

– Dzisiejsze ogłoszenie jest dowodem na to, że premier nie miał racji, powołując się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych – powiedziała.

„Nic się nie zmieniło od poniedziałku  poza powodzią skarg ze strony obywateli Kanady, złej prasy i zagranicznych kpin”.