Unia Europejska w poniedziałek nałożyła sankcje na m.in. rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa. Dwa dni później  156-metrowy jacht Dilbar o wartości prawie 600 milionów dolarów – został skonfiskowany w Hamburgu, donosi Forbes, powołując się na trzy źródła . Jednostki kilku innych miliarderów dotarły w ostatnich dniach na Malediwy,

Producent nazwał Dilbara „jednym z najbardziej skomplikowanych i wymagających jachtów, jakie kiedykolwiek zbudowano, zarówno pod względem wymiarów, jak i technologii”, opisuje Forbes.

Dilbar ma wyporność 15 917 ton i jest to największy jacht motorowy na świecie pod względem tonażu brutto, zwykle obsługiwany przez załogę liczącą 96 osób. Dilbar może się poszczycić największym basenem, jaki kiedykolwiek zainstalowano na jachcie, a także dwoma lądowiskami dla helikopterów, sauną, salonem kosmetycznym  i siłownią. Może pomieścić do 24 osób w 12 apartamentach .

Jacht to tylko część wielomiliardowej fortuny Usmanova, na którą składają się także udziały w hutniczym potentacie Metalloinvest oraz chińskim gigancie elektronicznym Xiaomi, a także w kilku innych firmach z branży telekomunikacyjnej, wydobywczej i medialnej.

We wtorek Usmanow skomentował nałożone na niego unijne sankcje w oświadczeniu „Uważam, że taka decyzja jest niesprawiedliwa, a powody użyte do uzasadnienia sankcji to zestaw fałszywych i zniesławiających zarzutów, które godzą w mój honor, godność i reputację biznesową. Użyję wszelkich środków prawnych, aby chronić swój honor i dobre imię”

W San Remo i Imperia we włoskiej Ligurii zacumowane i zablokowane są dwa luksusowe jachty rosyjskich oligarchów, przyjaciół prezydenta Władimira Putina, donosi dziennik La Stampa.

Właściciele tych jednostek zostali wpisani na „czarną listę” oligarchów przez kraje, które potępiły rosyjski atak na Ukrainę.

Giennadij Timczenko, którego majątek szacowany jest na kilka miliardów euro jest właścicielem 40-metrowej Leny. Timczenko zarządza rosyjską firmą inwestycyjną działającą w sektorach energetycznym, transportowym i budowlanym. Drugi jacht to 60-metrowa Lady M własność Aleksieja Mordaszowa, uważany za najbogatszego Rosjanina.

 

Po ogłoszeniu przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zamrożenia aktywów oligarchów, w tym luksusowych jachtów, w obu włoskich portach kapitanowie zostali poinformowani, że lepiej byłoby, gdyby nie podnosili kotwicy – donosi gazeta. Jak dodaje, informacja o zamrożeniu mienia właścicieli jachtów nie została jeszcze ujawniona.

Transpondery pokładowe informujące o lokalizacji jednostek zostały wyłączone.

Co najmniej pięć jachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zakotwiczonych na Malediwach na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi, poinformował Ukrinform.

Na Malediwach jest jacht Clio, którego właścicielem jest oligarcha Oleg Deripaska, założyciel aluminiowego giganta Rusal. Jednostka zakotwiczyła w środę w pobliżu stolicy Malediwów – Male.

Jacht Titan, którego właścicielem jest współzałożyciel koncernu metalurgicznego Evraz Steel, Alexander Abramov, przybył na Malediwy 28 lutego.

Według Ukrinformu w środę na Malediwy zawinęły kolejne trzy jachty należące do rosyjskich miliarderów. Wśród nich jest 88-metrowa Nirvana, należąca do jednego z najbogatszych Rosjan, Władimira Potanina, szefa koncernu Nornikiel.