Wiceminister spraw zagranicznych Chin Le Yucheng powiedział, że globalizacji nie należy „militaryzować” , dzień po tym, jak prezydent USA Joe Biden ostrzegł swojego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga o „konsekwencjach” , jeśli Pekin poprze działania militarne Rosji na Ukrainie.

Przemawiając w sobotę na IV Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa i Strategii w Pekinie, chiński urzędnik zgodził się z oceną Moskwy, że niekontrolowana ekspansja NATO w Europie Wschodniej i brak odpowiedzi na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym Rosji utorowały drogę do obecnego kryzysu, mówiąc , że   brak ekspansji NATO na wschód mógłby z łatwością zakończyć kryzys i powstrzymać cierpienia.

Zamiast tego zdecydowano się podsycać płomienie z bezpiecznej odległości, obserwując własnych handlarzy bronią, bankierów i potentatów naftowych, którzy zarabiają fortunę na wojnie, pozostawiając ludzi z małego kraju z ranami, których zagojenie zajmie lata – powiedział.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO oskarżyli Rosję o rozpoczęcie niesprowokowanej wojny, aby pochłonąć Ukrainę. Na Moskwę nałożono tysiące nowych surowych ograniczeń i sankcji, a USA, UE i wiele innych krajów starają się odizolować i zniszczyć rosyjską gospodarkę.

„Historia wielokrotnie dowodziła, że ​​sankcje nie mogą rozwiązać problemów” – powiedział Le. „Sankcje wobec Rosji stają się coraz bardziej skandaliczne… Sankcje zaszkodzą tylko zwykłym ludziom, wpłyną na system gospodarczy i finansowy… i pogorszą światową gospodarkę”.

Pekin znalazł się pod rosnącą presją Zachodu, aby zdystansować się i zerwać stosunki handlowe z Moskwą, po tym, jak Chiny wstrzymały się od poparcia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, która potępiła działania militarne Rosji na Ukrainie, i  obok Indii, Pakistanu, RPA i Republiki Południowej Afryki 30 innych krajów zdecydowały się pozostać neutralne.

Podczas wideokonferencji z prezydentem Bidenem w piątek przywódca Chin Xi Jinping podkreślił, że Pekin zawsze opowiadał się za pokojem i sprzeciwia się wojnie, wzywając wszystkie strony zaangażowane w trwający konflikt między Moskwą a Kijowem, by trzymały się dyplomacji. Biden w odpowiedzi miał ostrzec Xi, że Pekin stanie w obliczu „konsekwencji” , jeśli udzieli wsparcia materialnego lub pomoże Moskwie uniknąć zachodnich sankcji.

Przyczyna obecnego kryzysu ukraińskiego leży w mentalności i uprawianiu polityki z pozycji siły z okresu zimnej wojny, z której należy wyciągnąć pewne wnioski, m.in. taki, że nie należy dążyć do absolutnego jednostronnego bezpieczeństwa i konfrontacji grupowej, globalizacji nie należy „militaryzować” a małe kraje nie powinny być używane jako pionki w grze, powiedział chiński wiceminister spraw zagranicznych Le Yucheng .

Ponieważ NATO obiecało, że „nie posunie się ani o cal na wschód”, nie powinno wypierać się swojego słowa, jednocześnie przesuwając swoją granicę na wschód nawet o tysiące kilometrów, powiedział Le, zauważając, że takie dążenie do absolutnego bezpieczeństwa prowadzi w rzeczywistości do absolutnego braku bezpieczeństwa. Zepchnięcie dużego kraju, zwłaszcza potęgi jądrowej, do kąta pociągnęłoby za sobą reperkusje, które byłyby zbyt straszne, by je rozważać.

„Sankcje wobec Rosji sięgają teraz tak daleko, że globalizacja jest używana jako broń, nawet ludzie ze środowisk sportowych, kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych nie są oszczędzeni, koty i drzewa są sankcjonowane, a zagraniczne aktywa obywateli rosyjskich zostały zajęte bezpodstawnie – dodał.

Wiceminister spraw zagranicznych zauważył, że kryzys na Ukrainie jest zwierciadłem, w którym ludzie mogą obserwować sytuację w regionie Azji i Pacyfiku, i zachęca do zastanowienia się, jak zapobiec wystąpieniu takiego kryzysu w regionie Azji i Pacyfiku.

Zaznaczył, że ogólny pokój w regionie Azji i Pacyfiku od kilkudziesięciu lat jest wynikiem wspólnych wysiłków wszystkich krajów i żaden kraj nie powinien dążyć do tak zwanego absolutnego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych państw.