Negowanie Holokaustu ma zostać zakazane w Kanadzie, w ramach dalszych wysiłków na rzecz wykorzenienia rosnącego antysemityzmu – czytamy w Canadian Press

Rząd federalny zamierza uznać za przestępstwo głoszenie opinii, które “zaprzeczają, że Holokaust miał miejsce,  pochwalają lub bagatelizują zabijanie Żydów przez reżim nazistowski, za wyjątkiem głoszonych podczas prywatnej rozmowy”.

Jak wynika z dokumentów budżetowych, rząd planuje wykorzystać ustawę budżetową do szybkiej zmiany kodeksu karnego.

 W najnowszym budżecie przeznaczono ponad 70 milionów dolarów na inicjatywy na rzecz społeczności żydowskiej Kanady.

Kwota ta obejmuje to 20 milionów dolarów na przeniesienie i rozbudowę Muzeum Holokaustu w Montrealu oraz 2,5 miliona dolarów na wsparcie Centrum Edukacji o Holokauście Sarah i Chaima Neubergerów w Toronto.

Posunięcie  by zakazać negowania Holokaustu, pojawia się, gdy  organizacje walczące z nienawiścią ostrzegają przed wzrostem przypadków “białej supremacji” i antysemityzmu w Kanadzie.

„Kanadyjczycy pochodzenia żydowskiego stanowią jeden procent populacji Kanady, ale są celem 62% wszystkich przestępstw z nienawiści motywowanych religijnie” – powiedział Richard Marceau, wiceprezes Centrum ds. Izraela i Spraw Żydowskich. „Żyjemy w czasach rosnącego antysemityzmu”.

Kanada dołączy do szeregu krajów europejskich, w tym Niemiec, Grecji, Francji, Belgii i Czech, które już zakazały negowania Holokaustu w sferze publicznej.

Sześć milionów Żydów wraz z innymi grupami, takimi jak Romowie zostało systematycznie wymordowanych w okupowanej przez nazistów Europie, podczas gdy Hitler był u władzy. – czytamy w komunikacie Canadian Press.

Budżet przeznaczył 5,6 miliona dolarów w ciągu pięciu lat na wsparcie biura Irwina Cotlera specjalnego wysłannika premiera ds. zachowania pamięci o Holokauście i walki z antysemityzmem.

Minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino oświadczył że „w Kanadzie nie ma miejsca na antysemityzm i negowanie Holokaustu”.

„Dlatego zobowiązaliśmy się zabronić świadomego promowania antysemityzmu poprzez tolerowanie, negowanie lub bagatelizowanie Holokaustu” – dodał Mendicino. „Holokaust był jednym z najciemniejszych rozdziałów w historii ludzkości. Musimy zachować  pamięć o tym, zwalczać współczesny antysemityzm i mówić jednoznacznie: nigdy więcej”.

Przepisy dołączone do ustawy budżetowej nie określają, jaka byłaby kara dla osoby skazanej za negowanie Holokaustu. Projekt wcześniejszej prywatnej ustawy na ten temat przewidywał do dwóch lat więzienia.

 

za Canadian Press