Putin gotowy do ułatwienia eksportu zbóż z Ukrainy

W rozmowie z Erdoganem rosyjski prezydent stwierdził, że Moskwa jest gotowa eksportować nawozy i żywność, jeśli sankcje zostaną zniesione.

Prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja jest gotowa ułatwić niezakłócony eksport zboża z ukraińskich portów we współpracy z Turcją, wynika z udostępnionego przez Kreml zapisu rozmów z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na Rosję i Ukrainę przypada łącznie 29 proc. światowego eksportu pszenicy, głównie przez Morze Czarne, oraz 80 proc. światowego eksportu oleju słonecznikowego. Ukraina jest również dużym eksporterem kukurydzy.

W rozmowie z Erdoganem w poniedziałek Putin powiedział, że globalne niedobory żywności są wynikiem „krótkowzrocznej” polityki Zachodu, dodając, że Rosja jest gotowa do eksportu znacznych ilości nawozów i żywności w przypadku zniesienia sankcji.

„Podczas dyskusji o sytuacji na Ukrainie położono nacisk na zapewnienie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim oraz wyeliminowanie zagrożenia minowego na ich wodach” – stwierdza Kreml.

„Władimir Putin zwrócił uwagę na gotowość strony rosyjskiej do ułatwienia niezakłóconego tranzytu morskiego towarów we współpracy z partnerami tureckimi. Dotyczy to również eksportu zboża z portów ukraińskich”.

Nie było od razu jasne, o których ukraińskich portach mówił Putin. Do głównych ukraińskich portów eksportowych zboża należą Czarnomorsk, Mikołajów, Odessa, Chersoń i Jużnyj.

Erdogan powiedział Putinowi, że należy jak najszybciej zawrzeć pokój i że Turcja jest gotowa do wzięcia udziału w „mechanizmie obserwacyjnym” między Moskwą, Kijowem i ONZ, jeśli dojdzie do porozumienia.

Rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego wstrząsnęła rynkiem zboża, a kontrakty terminowe na pszenicę w Chicago osiągnęły w marcu rekordowy poziom  z powodu obaw o podaż.

Moskwa spodziewa się rekordowych plonów w tym roku tymczasem Ukraina pozostanie zablokowana przez rosyjską marynarkę wojenną.

Żeglugę po Morzu Czarnym utrudniają również miny rozstawione zarówno przez siły rosyjskie, jak i ukraińskie.

Ukraina próbuje eksportować swoje ogromne zapasy zboża transportem drogowym, rzecznym i kolejowym, aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu, ale nie ma szans na osiągnięcie swoich celów, chyba że rosyjska blokada portów Morza Czarnego zostanie zniesiona, powiedział Reuterowi urzędnik w ukraińskim ministerstwie rolnictwa.

Putin powiedział, że Rosja zwiększy eksport pszenicy w nowym sezonie lipiec-czerwiec ze względu na potencjalne rekordowe zbiory 87 milionów ton.