Wśród cudzoziemców nabywających grunty w Polsce dominują Niemcy. Cudzoziemcy najwięcej nieruchomości gruntowych w ubiegłym roku nabywali w województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim i śląskim.
Wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał niemiecki, luksemburski i holenderski – poinformował wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Łącznie w 2021 roku cudzoziemcy – na podstawie ponad 10 tys. transakcji – nabyli nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni blisko 6,5 tys. hektarów. Z kolei 13 tys. transakcji dotyczyło lokali mieszkalnych i użytkowych o łącznej powierzchni 884 tys. m2. 375 transakcji dotyczyło nabycia przez cudzoziemców np. udziałów w spółkach będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości gruntowych, a 51 transakcji – lokali mieszkalnych i użytków.

Zezwolenia na nabycie nieruchomości najczęściej wydawano podmiotom reprezentującym obywatelstwo lub kapitał z Ukrainy i Białorusi. Jak przekazał Grodecki, w 2021 roku takich zezwoleń wydano 598 na nabycie 957 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 45,34 ha. W 2020 roku było to 429 zezwoleń na nabycie 692 nieruchomości gruntowych o powierzchni 44,70 ha. Liczba wydanych zezwoleń wzrosła zatem o 40 procent, przy czym objęta nimi powierzchnia utrzymała się na stałym poziomie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W 2021 roku MSWiA wydało 81 decyzji odmawiających udzielenia zezwolenia cudzoziemcom. W 2020 roku odmownych decyzji było 37. Przyczyny negatywnych decyzji wynikały z „niewykazania przez cudzoziemca jego trwałych więzi z Polską” albo braku spełnienia warunków, np. udokumentowania źródeł pochodzenia pieniędzy na nabycie nieruchomości.
pap

Zapraszamy do wspierania naszej działalności poprzez dotacje oraz odwiedzenie naszych stron na Facebooku i w Youtube