Statistics Canada poinformowało w środę, że wzrost cen benzyny był głównym czynnikiem powodującym, iż  stopa inflacji osiągnęła 7,7 procent. Ceny benzyny wzrosły o 12 proc. w samym maju o 48 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Rachunki za artykuły spożywcze wzrosły o 9,7 procent w ciągu ostatniego roku. W kategorii żywności koszt tłuszczów i olejów jadalnych poszybował w górę o 30 procent, i był najszybszy w historii.

Rekordowo rosną również koszty wyposażenia domu, a ceny mebli wzrosły rok do roku roku o 15,8 procent. Głównym czynnikiem tego wzrostu było   w zeszłym roku wejście ceł w wysokości do 300 procent na niektóre meble tapicerowane z Wietnamu i Chin, donosi CBC News .

Ekonomiści spodziewali się, że w kwietniu stopa wzrośnie z najwyższego od 30 lat poziomu 6,8 procent , ale dane z maja przekroczyły te oczekiwania. W samym tylko maju ceny wzrosły o 1,4 proc. Po wyrównaniu sezonowym oznacza to, że w maju 2022 r. odnotowano największy jednomiesięczny skok inflacji od 30 lat.

„Jeśli nie masz więcej niż 40 lat, nigdy nie przeżyłeś takiej inflacji a niestety na horyzoncie nie widać ulgi” – komentuje ekonomista TD Bank, Leslie Preston.

Stopa inflacji wzrosła w każdej prowincji, od 7 procent w Saskatchewanie do 11,1 procent na Wyspie Księcia Edwarda.

Według wyliczeń urzędu statystycznego, koszt zakupu samochodu osobowego wzrósł w ubiegłym roku o 6,8 proc. Chociaż jest on niższy niż ogólna stopa inflacji, był  jednym z głównych czynników przyczyniających się do wyższego ogólnego wzrostu.

Wyższa od oczekiwanej inflacja sprawia, że ​​jest prawie pewne, iż na kolejnym posiedzeniu w lipcu Bank of Canada podniesie swoją referencyjną stopę procentową o trzy czwarte punktu procentowego.

Bank centralny obniżył oprocentowanie kredytów do 0,25 procent na początku 2020 r., aby pobudzić gospodarkę przez pandemię, ale w ostatnich miesiącach zaczął agresywnie podnosić stopy procentowe. Kolejna 75-punktowa podwyżka doprowadziłaby główną stopę kredytową banku do poziomu 2,25 procent, najwyższego od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

 

 

Zapraszamy do wspierania naszej działalności poprzez dotacje oraz odwiedzenie naszych stron na Facebooku i w Youtube