Świat jest przerażony rosyjskim atakiem rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie – przekazał w poniedziałek na Twitterze szef dyplomacji USA Antony Blinken. Stany Zjednoczone zamierzają pociągnąć sprawców do odpowiedzialności – dodał.

“Świat jest przerażony dzisiejszym rosyjskim uderzeniem rakietowym w ukraińskie centrum handlowe, to najnowsze z serii okrucieństw” – napisał Blinken, komentując poniedziałkowy atak. “Będziemy nadal wspierać naszych ukraińskich partnerów i pociągać Rosję do odpowiedzialności, w tym osoby odpowiadające za okrucieństwa” – dodał.

Dzisiejszy rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z najśmielszych aktów terrorystycznych w historii Europy – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W poniedziałek po południu rosyjskie rakiety lub rakieta uderzyły w centrum handlowe w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim.

W centrum według ukraińskich szacunków mogło wówczas przebywać nawet tysiąc osób.

Według ostatnich informacji w konsekwencji ataku zginęło 13 osób, rannych jest ponad 50.

“Spokojne miasto, zwykłe centrum handlowe, w środku – kobiety, dzieci, zwykli cywile” – napisał prezydent Zełenski. “Tylko całkowicie bezduszni terroryści, dla których nie ma miejsca na Ziemi, mogli uderzyć w taki obiekt. To nie jest pomyłkowe uderzenie, to jest wykalkulowany rosyjski atak” – uważa prezydent.

Zdaniem ukraińskiego przywódcy tym atakiem Rosja dowiodła, że jest jedną z największych organizacji terrorystycznych na świecie. “To jest fakt. I to powinien być fakt prawny. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie lub transport rosyjskiej ropy, utrzymywanie więzi z rosyjskimi bankami, płacenie podatków i ceł Rosji to utrzymywanie terrorysty” – napisał Zełenski. Prezydent zapewnił, że z Kijowa wyjechali już do Krzemieńczuka lekarze, a minister spraw wewnętrznych będzie koordynował działania.