Kanada nałoży nowe sankcje na Rosję, w tym sankcje przeciwdziałające rosyjskiej dezinformacji – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Kraj ten wyśle też kolejne okręty marynarki wojennej na Morze Bałtyckie.

Nowe kanadyjskie sankcje dotyczą 6 Rosjan i 46 rosyjskich podmiotów, a także 13 przedstawicieli rządu i sektora zbrojeniowego Białorusi oraz 15 Ukraińców współpracujących z Rosją.

„Premier ogłosił również zamiar Kanady dot. wprowadzenia sankcji wobec przedstawicieli i podmiotów finansowanych przez państwo dezinformacji i propagandy, kontrolowanych przez przedstawicieli rządu Rosji, w celu przeciwdziałania kremlowskiej dezinformacji, używanej do uzasadnienia (…) wojny na Ukrainie” – napisano w poniedziałkowym komunikacie biura prasowego premiera Kanady, który obecnie przebywa w Niemczech na szczycie G7 w zamku Elmau.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kolejne sankcje gospodarcze będą dotyczyły zakazu eksportu technologii, które mogłyby zostać użyte przez rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym technologii związanych z komputerami kwantowymi, komponentami do produkcji, technologii i oprogramowania.

Sankcje dotyczą też zakazu eksportu na Białoruś technologii i sprzętu oraz towarów, które mogłyby zostać użyte do produkcji broni.

W niedzielę dwa kanadyjskie okręty wypłynęły   Halifaxu i są w drodze, by uczestniczyć w operacji natowskiej. „Okręty wyruszyły na czteromiesięczną misję w rejonie Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku w ramach operacji REASSURANCE. Kanada rozmieszcza dwa okręty Morskiej Obrony Przybrzeżnej typu Kingston, aby wnieść wkład w środki zabezpieczające i odstraszające NATO w Europie Środkowej i Wschodniej” – podano w komunikacie ministerstwa obrony.

Jak też wyjaśniono, „między lipcem a październikiem 2022 r. HMCS Kingston i Summerside dołączą do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Podczas operacji REASSURANCE okręty przyłączą się do sił NATO będących w stałej wysokiej gotowości na morzu”, by móc je szybko i efektownie wspierać.

Na Summerside znalazła się też specjalistyczna grupa nurków, wspierana nowoczesnym sprzętem do działań saperskich.

Obecnie na Bałtyku znajdują się dwa inne kanadyjskie fregaty – Halifax i Montreal, które  powrócą do Kanady w lipcu br.

za tvp