Chorąży James Topp, żołnierz, który niedawno przemierzył pieszo całą Kanadę w proteście przeciwko ograniczaniu swobód obywatelskich i polaryzacji kanadyjskiego społeczeństwa, stanie  przed sądem wojskowym za wypowiadanie się przeciwko nakazom rządu federalnego dotyczącym szczepionek COVID-19.

Decyzja rozpatrywania sprawy przez sąd wojenny podbija stawkę , gdyż sądy wojenne mogą nakładać surowsze wyroki na członków Sił Zbrojnych, niż gdyby byli sądzeni przez przełożonych w tak zwanym procesie doraźnym.

Oznacza to również, że będzie mógł mieć reprezentację prawną na rozprawie – co niekoniecznie miałoby miejsce, gdyby był sądzony przez swojego dowódcę

“Stawka zostanie również zwiększona w kontekście public relations” – powiedział emerytowany podpułkownik Rory Fowler, który jest obecnie prawnikiem specjalizującym się w prawie wojskowym w Kingston, Ont.
Topp został oskarżony w lutym o  zachowanie szkodliwe dla dobrego porządku i dyscypliny po tym, jak rezerwista  pojawił się w mundurze w dwóch filmach online krytykujących wymóg  szczepień dla personelu wojskowego i innych pracowników federalnych.

Członkowie Kanadyjskich Sił Zbrojnych są poważnie ograniczeni w komentarzach, które mogą wygłaszać w mundurze, szczególnie jeśli chodzi o krytykę polityki rządu,  w celu zachowania apolitycznego charakteru wojska.

Topp stał się symbolem dla Kanadyjczyków sprzeciwiających się szczepionkom, nakazom szczepień i  nadmiernej ingerencji rządu.

W ramach procesu doraźnego dowódcy są w dużej mierze ograniczeni do udzielania nagan i grzywien. Jeśli jednak zostanie uznany za winnego przez sąd wojenny, Topp grozi mu dyscyplinarne zwolnienie z wojska  bez zachowania praw i do dwóch lat więzienia.