Ponad 60 pracowników ukraińskich organów prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zostało na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z wrogiem – poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent powiedział na nagraniu, że w niedzielę podjął decyzję o zdymisjonowaniu szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa i prokurator generalnej Iryny Wenediktowej.

Jak przekazał, na Ukrainie dotychczas zarejestrowano ponad 650 postępowań karnych wobec pracowników organów ścigania w związku ze zdradą stanu i kolaboracjonizmem. Ok. 200 osób poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa. Ponad 60 pracowników organów prokuratury i SBU zostało na ukraińskim terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z przeciwnikiem – kontynuował szef państwa.

“Taka skala przestępstw wobec podstaw narodowego bezpieczeństwa państwa i powiązania, które wykryto między pracownikami struktur siłowych Ukrainy i służbami specjalnymi Rosji, budzą bardzo poważne pytania do odpowiednich kierowników (organów). Każde z takich pytań otrzyma odpowiednią odpowiedź” – powiedział Zełenski. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/2572)

W niedzielę wieczorem na stronie internetowej prezydenta opublikowano dekrety o zdymisjonowaniu Bakanowa – wieloletniego przyjaciela Zełenskiego – i Wenediktowej. Pełnienie obowiązków prokuratora generalnego prezydent powierzył dotychczasowemu zastępcy prokuratora generalnego Ołeksijowi Symonence.

 

pap