Niedobór cewników zewnątrzoponowych stosowanych do dostarczania leków przeciwbólowych głównie podczas porodu  dotyka większość prowincji, ale problemy z zaopatrzeniem wydają się być gorsze w zachodniej Kanadzie, twierdzi wiceprzewodniczący Kanadyjskiego Towarzystwa Anestezjologów.

Dr Lucie Filteau  dodaje, że brak informacji na ten temat  od producentów do Health Canada i  dostawców opieki zdrowotnej jest „frustrujący”” ze względu na brak skoordynowanego podejścia dla wszystkich prowincji i terytoriów.

Kolumbia Brytyjska, Alberta, Saskatchewan i Manitoba wydają się być najbardziej dotknięte niedoborem, uważa Filteau.

 

Raport Health Canada wymieniający niedobory urządzeń medycznych stwierdza, że zestaw do cewnikowania zewnątrzoponowego pochodzi od jednego producenta, Arrow International LLC z Pensylwanii i że niedobór, który rozpoczął się 18 lipca, ma trwać do końca grudnia.

Średnio około 50 do 60 procent ciężarnych kobiet w Kanadzie polega na znieczuleniu zewnątrzoponowym w celu radzenia sobie z bólem. Największe wykorzystanie, do 80 procent, występuje na obszarach miejskich, gdzie więcej anestezjologów jest dostępnych do świadczenia tej usługi, zwłaszcza w przypadku kobiet, które rodzą pierwsze dziecko, powiedziała Filteau.

Rurka umożliwia anestezjologowi podawanie leków przeciwbólowych do przestrzeni zewnątrzoponowej wokół rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych, aby stworzyć pasmo odrętwienia wokół dolnej części ciała, jednocześnie umożliwiając komuś parcie w czasie porodu.

Jeśli cewnik nie jest dostępny można również użyć podtlenku azotu lub gazu rozweselającego, a także morfiny lub fentanylu lub dawkę znieczulenia miejscowego,

Chociaż te techniki pomagają „złagodzić ból”, nie są tak skuteczne jak znieczulenie zewnątrzoponowe, które jest złotym standardem jeśli chodzi o zapewnianie ciągłej ulgi w bólu przez wiele godzin lub dni. – dodała.