Ottawa refunduje  medyczną marihuanę rekordowej liczbie weteranów a nowe dane pokazują, że rząd federalny wydał na to w ostatnim roku podatkowym ponad 150 milionów dolarów – ponad dwukrotnie więcej niż zaledwie trzy lata temu.

Dane z Veterans Affairs Canada pokazują, że rząd jest na dobrej drodze do wydania w tym roku prawie 200 milionów dolarów na refundację marihuany “medycznej” ponieważ coraz więcej byłych żołnierzy o to się zwraca.

Podczas gdy eksperci  nie są pewni przyczyn tego wzrostu, są zgodni  co do potrzeby uzyskania większej ilości informacji na temat rzeczywistych korzyści i potencjalnych szkód medycznych wynikających z marihuany.

Veterans Affairs rozpoczęło refundację  za marihuanę medyczną w 2008 roku, kiedy to zezwolenia zostały przyznane na bardzo ograniczonych zasadach i za zgodą lekarza specjalisty.

Posunięcie to nastąpiło po serii orzeczeń sądowych sprzed ponad 20 lat, które po raz pierwszy pozwoliły na dekryminalziację konsumpcji medycznej marihuany.

Następnie w 2014 roku Health Canada złagodziło zasady dotyczące tego, kto może zezwolić na używanie medycznej marihuany.. Nowe zasady nie ograniczały ilości puli, która mogła zostać autoryzowana, ani kosztów.

Veterans Affairs w tamtym czasie zwracało 112 byłym członkom wojska za ich pulę, co kosztowało 409 000 dol. rocznie W następnym roku liczba ta wzrosła do ponad 600, przy całkowitym koszcie ponad 1,7 miliona dolarów – a obecnie nie widać końca tego wzrostu.

Dane  pokazują, że rząd zwrócił w roku podatkowym 2021-22 ponad 18 000 byłym wojskowym  153 miliony dolarów za medyczną  marihuanę

Wielu ekspertów pyta czy medyczna marihuana naprawdę pomaga weteranom – a jeśli tak, to w jaki sposób i dlaczego.

Te badania, które zostały przeprowadzone, były bardzo ograniczone i dosyarczyły niewielką ilością informacji na temat wpływu na osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego, a także długofalowych skutków używania konopi indyjskich.