Mieszkający w Toronto, urodzony w Bartoszycach polski artysta Zenon Burdy otrzymał jedną z sześciu równorzędnych nagród na 41st  Mini Print International of Cadaqués w Hiszpanii. Cadaqués słynie między innymi z tego, że mieszkał tam i tworzył Salvadore Dali. Obecnie w jego domu jest muzeum jemu poświęcone.

        Konkurs ten ma tradycję 41 lat zajmuje więc wysoką pozycję na światowym “rynku” grafiki miniaturowej. Spośród dziewięciu prac nominowanych komisja wybrała sześć grafik nagrodzonych. Zenon Burdy – Canada, Julie Reid –  United Kingdom, Pissarro –  Portugal, Kima Guitart –  Spain, Mayumi Someya – Japan oraz Akira Suzuki- Japan. Wszystkim laureatom obok nagrody organizatorzy zapewniają indywidualną wystawę w całym cyklu wystawienniczym.

        Zgodnie z regulaminem jury na wystawę kwalifikuje odbitki z płyt graficznych o formacie 10 x 10 cm. W konkursie wzięło udział 642 grafików z 44 państw, Reprezentowane są tu wszystkie techniki graficzne, te tradycyjne czyli techniki wypukłe takie jak drzeworyt czy linoryt, techniki wklęsłe metalowe: akwaforta i akwatinta i będące efektem poszukiwań i eksperymentów techniki mieszane, techniki przy udziale komputera oraz techniki eksperymentalne.

        Wystawa ma charakter objazdowy i prezentowana będzie w Wingfield Barns Gallery in Wingfield w Wielkiej Brytanii, Fundació Tharrats d’Art Gràfic, Pineda w Hiszpanii oraz w L’EtangD’Art Bages we Francji.

        “Mała forma graficzna pozostaje nadal oryginalną formą dialogu. Format prac nie jest w tej dyskusji żadnym ograniczeniem, grafiki podejmują rozmaite kwestie, dotyczące zarówno ogólnej wizji rzeczywistości, egzystencji człowieka, jak i sporów czysto estetycznych. Służą prezentacji oraz konfrontacji poglądów, wątpliwości i rozterek w każdej niemal dziedzinie: filozoficznej, kulturowej, społecznej czy politycznej”.

        Jeśli spojrzymy  wstecz do historii sztuki to zobaczymy, że wielu wielkich artystów zajmowało się grafiką miniaturową, przytoczyć tu można kilka nazwisk. Albrecht Dürer, który stworzył cykl piętnastu drzeworytów do „Apokalipsy”, Rembrandt van Rijn, Francisco Goya z cyklu „Kaprysy” „Kiedy rozum śpi, budzą się upiory” (wszystkie jego odbitki można oglądać w jego domu w Saragossie – obecnie jego Muzeum), czy Józef Gielniak, który stworzył cykle prac: “Sanatorium”, “Improwizacje”, “Improwizacje dla Grażynki”. Należałoby też wspomnieć o exlibrysach znakach własnościowych danego egzemplarza książki najczęściej ozdobiony, imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru  Miniatury graficzne były i są ważną częścią grafiki warsztatowej.

        Zenon Burdy absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu w pracowni prof. Barbary Steyer. Uczestniczył w ponad 100 wystawach i konkursach  światowych. Więcej informacji na stronie zenonburdy.com