Gazety w języku chińskim, niezbędne dla tej społeczności, w czasie pandemii stały się w dużej mierze niedostępne ponieważ nie można było odwiedzać miejsc, w których były dystrybuowane.

Jest to jeden z powodów dla których największy dziennik chińskojęzyczny w Kanadzie, Sing Tao Daily po 44 latach w tę sobotę przestał się ukazywać.

„Chińska gazeta jest naprawdę ważna dla wielu  seniorów” – uważa Liza Chan, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Osób Starszych w Calgary. „To wielki cios dla Calgary”.

Seniorzy zazwyczaj nie korzystają z wiadomości w Internecie. Pochodzący z Hongkongu Sing Tao Daily był rozprowadzany w  Calgary, Toronto i Vancouver.

Podobnie jest w przypadku Trend Media, znanego wcześniej jako Trend Weekly. Kiedyś był to bezpłatny tygodnik, ale przestał  się ukazywać w druku i w sierpniu został całkowicie przeniesiony na platformę internetową .

„Wraz z pandemią coraz więcej osób w pewnym sensie polega teraz na informacjach online. Tak więc coraz mniej ludzi naprawdę zwraca uwagę na wydrukowane egzemplarze” – mówi wydawca Danny Chan i dodaje, że głównym czynnikiem, zwłaszcza w przypadku zmniejszenia liczby czytelników. były wysokie koszty druku.

„Myślę, że branża drukująca gazety idzie teraz w dół, ponieważ ledwo możemy zarobić, aby pokryć koszty druku”  Zauważył również spadek chętnych reklamodawców – głównego źródła przychodów publikacji. Większość reklamodawców kieruje swoją ofertę do czytelników w wieku poniżej 50 lat, a teraz wydaje pieniądze na promocje online, twierdzi Chan.

„Większość czytelników gazet to osoby starsze. Nie mają takiej siły nabywczej”.

Liza Chan dyrektor  Stowarzyszenia  Starszych Chińczyków w Calgary twierdzii, że wielu seniorów nie jest online, więc polegają na  gazetach.
„Wciąż jest wielu seniorów [którzy] nie mają dostępu do komputera lub nie mają możliwości by to zrobić”.

Mówi, że rutyna jest ważna dla seniorów, a cotygodniowe czytanie chińskiej gazety jest dużą częścią ich rutyny  .