Po raz drugi w ciągu pięciu dni, NASA w sobotę wstrzymała odliczanie i odłożyła planowaną próbę uruchomienia debiutanckiego lotu testowego swojej gigantycznej rakiety nowej generacji, pierwszej misja programu agencji Moon-to-Mars Artemis.

Najnowsza próba wystrzelenia 32-piętrowej rakiety Space Launch System (SLS) i jej kapsuły Orion została odłożona po wielokrotnych nieudanych próbach naprawienia przez techników wycieku super schłodzonego ciekłego paliwa wodorowego pompowanego do głównego zbiornika.

 

Nie było natychmiastowych informacji na temat ram czasowych podjęcia ponownej próby rozpoczęcia misji Artemis I. Ale NASA mogła zaplanować kolejną próbę na poniedziałek lub wtorek.

 

Misja ma na celu przetestowanie pojazdu ważącego 3 tony w rygorystycznym locie próbnym zanim NASA uzna, że ​​jest wystarczająco niezawodny, aby przewozić astronautów w locie docelowym planowanym na 2024 rok.

Jeśli pierwsze dwie misje Artemis zakończą się sukcesem, NASA zamierza przeprowadzić lądowanie astronautów na Księżycu, w tym pierwszą kobietę, która postawi stopę na powierzchni Księżyca już w 2025 roku. Wielu ekspertów uważa jednak, że ramy czasowe mogą się przesunąć o kilka lat.

Program Artemis ma na celu ustanowienie długoterminowej bazy księżycowej jako punktu wyjścia do jeszcze bardziej ambitnych podróży astronautów na Marsa, co według urzędników NASA prawdopodobnie zajmie co najmniej do późnych lat 30. XX wieku.

Program został nazwany na cześć bogini, która była bliźniaczą siostrą Apolla w starożytnej mitologii greckiej.

za reuters