Według informacji rządu federalnego dzień pogrzebu królowej Elżbiety II będzie świętem narodowym. Pogrzeb państwowy odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w poniedziałek 19 września o godzinie 11:00 czasu lokalnego.

Na konferencji prasowej we wtorek premier Justin Trudeau potwierdził, że zdecydował się   poniedziałek uznać za święto federalne

„Będziemy współpracować z prowincjami i terytoriami, aby zobaczyć, czy jesteśmy w tym zgrani. Jest jeszcze kilka szczegółów do dopracowania – dodał.

Wielka Brytania ogłosiła również, że dzień pogrzebu królowej jest jednorazowo świętem bankowym .

Więc kto ma dzień wolny?
Rząd poinformuje pracowników federalnych, że nie będą pracować w dniu pogrzebu. Jednak prowincje i terytoria nie potwierdziły, czy idą w ich ślady, pozostawiając 85 do 90% Kanadyjczyków w oczekiwaniu czy również dostaną wolne w tym dniu.

 

Ontario nie ogłosi poniedziałku dniem wolnym od pracy na pogrzeb królowej Elżbiety II w przyszłym tygodniu, potwierdziło we wtorek biuro premiera Douga Forda.

Zamiast tego, prowincja oznaczy 19 września jako prowincyjny „dzień żałoby”

„To da wszystkim mieszkańcom Ontario możliwość zastanowienia się nad niezwykłym życiem królowej Elżbiety II i jej niesłabnącym zaangażowaniem w służbę i obowiązki” – czytamy w oświadczeniu.

„Zachęcamy wszystkich mieszkańców Ontario, aby wykorzystali ten dzień na uhonorowanie Jej Królewskiej Mości i oddanie hołdu niezwykłemu dziedzictwu, jakie pozostawia po sobie” – czytamy w oświadczeniu.