W internecie pojawiły się nagrania przedstawiające transseksualnego nauczyciela z Oakville Trafalgar High School, który uważa się za kobietę. Nosi ogromne, silikonowe protezy piersi, które sięgają mu do pasa i mają widoczne sutki. Filmy nagrali potajemnie uczniowie podczas zajęć warsztatowych. Jeden trwający 20 sekund został obejrzany prawie milion razy. Przedstawia demonstrację użycia piły tarczowej. Nauczyciel przy tym uważa, by jego piersi nie dostały się do maszyny.

Przewodnicząca Halton District School Board, Margo Shuttleworth, powiedziała, że widoczny na nagraniu nauczyciel prowadzi zajęcia z edukacji technologicznej i w zeszłym roku zaczął identyfikować się jako kobieta. Szkoła w liście do rodziców potwierdziła, że film jest autentyczny, jednocześnie dając do zrozumienia, że nielegalne jest choćby sugerowanie, jakoby strój nauczyciela był niestosowny. Decyzja nauczyciela, by nosić wielkie sztuczne piersi wynika z jego prawa do wyrażania swojej seksualności. „Tożsamość płciowa i ekspresja płciowa są chronione przez Ontaryjski Kodeks Praw Człowieka”, przypomina kuratorium, dodając, że robi wszystko, by tworzyć bezpieczne, serdeczne, inkluzywne i promujące równość środowisko nauki i pracy.

Shuttleworth powiedziała również, że kuratorium przygotowuje „plan bezpieczeństwa”, by zapewnić, że „genderowe prawa” nauczyciela są poszanowane.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Warto tu przypomnieć o decyzji Ontaryjskiej Komisji Praw Człowieka z 2012 roku, w której stwierdzono, że do zmiany płci w dokumentach nie będzie wymagane przejście operacji zmiany płci i zaświadczenie od lekarza, bo to przejaw dyskryminacji wobec transseksualistów, którzy operacji nie mieli. Komisja stwierdziła, że każdy ma prawo do samookreślenia swojej płci, a błędne przypisanie płci jest formą dyskryminacji. Potem w 2016 roku wprowadzono ochronę „ekspresji seksualnej” do Kanadyjskiego Kodeksu Praw Człowieka.

Regulamin Halton District School Board zawiera zapisy nakazujące uczniom i pracownikom zwracać się do innych w formie preferowanej przez daną osobę. Osoba taka może korzystać z przebieralni, która najbardziej odpowiada wybranej przez nią płci. W szkolnym protokole brakuje jednak wskazówek, co robić w sytuacjach, gdy ekspresja czyjejś seksualności jest w sprzeczności z innymi zasadami. Przykładem mogą tu być zasady dotyczące stroju. Uczniowie Oakville Trafalgar muszą mieć przyzwolenie na ubieranie się zgodnie z płcią, z którą się identyfikują, z tym że nie mogą nosić ubrań eksponujących genitalia i sutki.