Kanada obchodziła w piątek  drugi Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania – czas, aby pamiętać o dzieciach, które zmarły, gdy były zmuszane w ramach federalnego programu asymilacyjnego do uczęszczania do prowadzonych przez organizacje religijne, a finansowanych przez rząd  szkół z internatami

W zeszłym roku dzień został ustanowiony ustawowym świętem federalnym, realizując zalecenie Komisji Prawdy i Pojednania.

W całym kraju odbywają się uroczystości, w celu refleksji nad historią Kanady i traktowaniem rdzennej ludności przez kolonizatorów. Wszystkie budynki rządu federalnego w Kanadzie  obniżyły   flagi do połowy masztu.

„Naszym wspólnym obowiązkiem jest skonfrontowanie się ze spuścizną szkół rezydencyjnych i bieżącym jej wpływem na ludność rdzenną, abyśmy mogli naprawdę iść naprzód razem” – napisał Trudeau w komunikacie prasowym.

Generalna gubernator Mary Simon wezwała wszystkich Kanadyjczyków do zobowiązania się do pojednania, nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok.

„Zachęcam do rozpoczęcia rozmowy w szkole, w pracy, w domu: Co zrobisz dziś, jutro i każdego dnia, aby być częścią lepszej Kanady, która odzwierciedla nas wszystkich?” powiedziała w oświadczeniu.

Rzecznik Pierre’a Poilievre’a powiedział CBC, że przywódca konserwatystów wziął dziś rano udział w ceremonii wschodu słońca w Ottawie. Zeszłej nocy Poilievre napisał na Twitterze, że spotkał się z rdzennymi przywódcami w czwartek.

 

Problemem Kanady jest fakt, że ludność rdzenną dzieli od reszty społeczeństwa wiele różnic społecznych i ekonomicznych; ludność tubylcza przebywająca w rezerwatach i poza nimi wykazuje najwyższy wskaźnik przestępczości i pobytu w uwięzieniach; najniższe dochody; najwyższy poziom bezrobocia, ubóstwa, uzależnienia od opieki społecznej i bezdomności; najwyższy wskaźniki śmiertelności niemowląt i najniższą średnia długość życia; najwyższy poziom chorób i samobójstw; najwyższe wskaźniki porzucania szkoły; najwyższy odsetek oddawania do adopcji dzieci; najwyższe wskaźniki wykorzystywania seksualnego; najwyższy odsetek samotnego macierzyństwa; oraz najwyższy odsetek zamordowanych i zaginionych kobiet.

Do odpowiedzialności kanadyjskich polityków należy odpowiedź na pytanie: dlaczego tak jest? Obchody Dnia Pojednania tego nie załatwią.