Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym – ogłosił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Rosja po 24 lutego nie zatrzymałaby się na ukraińskich granicach, gdyby nie została powstrzymana. Celem rosyjskiego uderzenia stałyby się kraje bałtyckie, Polska, Mołdawia, Gruzja i Kazachstan; Rosja starałaby się podbić różne narody Europy i Azji – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Jak podkreślił, tylko ścieżka wzmocnienia Ukrainy i wygonienia okupantów z całego ukraińskiego terytorium przywraca pokój. Przejdziemy tę drogę” – zaznaczył.

“Przejdziemy tę drogę. De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (…) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie” – oznajmił prezydent.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dodał, że Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent

Obecny prezydent Rosji “nie wie, czym jest godność i uczciwość” – podkreślił Zełenski.

Ukraiński prezydent powiedział, że Ukraina kończy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat. Zaapelował także do deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów na Ukrainie.

Wniosek o dołączenie do NATO został podpisany przez szefa państwa, przewodniczącego parlamentu Rusłana Stefanczuka i ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium próbuje ukraść to, co do niej nie należy – powiedział prezydent Ukrainy.

Próby aneksji Zełenski ocenił jako “farsę”. Zaznaczył, że Rosja poprzez “zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice”. “Ukraina do tego nie dopuści” – zapewnił.

Ogłoszenie przez Kreml aneksji okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy nie zmienia niczego dla Ukrainy, która będzie nadal wyzwalać swoje terytoria – oświadczył szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.

“Dla Ukrainy nic się nie zmienia: nadal wyzwalamy nasze ziemie i naszych ludzi, przywracając naszą integralność terytorialną” – napisał Kułeba na Twitterze.

Komentując wystąpienie Putina, który ogłosił aneksję ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, szef dyplomacji oświadczył, że “Putin usiłuje zagrabić terytoria, których fizycznie, w terenie, nawet nie kontroluje”.

Putin wydał w czwartek wieczorem dekrety, uznające obwody chersoński i zaporoski za “suwerenne i niepodległe państwa”. Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. Moskwa powołuje się na nielegalne pseudoreferenda na ziemiach ukraińskich, w których ludzie bojąc się o własne życie musieli oddawać głosy. Rosja łamie tym samym prawo międzynarodowe.

(PAP)

mar/