Funkcjonariusz policji z Ottawy przyznała się do postawienia zarzutu  zachowania nie licującego z godnością za przekazanie 55 dolarów Konwojowi Wolności w lutym br.

23 stycznia Konst. Kristina Neilson, która jest również weteranem misji w Afganistanie, przekazała darowiznę na rzecz konwoju  za pośrednictwem platformy crowdfundingowej GoFundMe. Pieniądze zostały jej automatycznie zwrócone 5 lutego po tym, jak GoFundMe przestało przyjmować darowizny na konwój, powołując się na naruszenie warunków świadczenia usług.

W dniu, w którym jej pieniądze zostały zwrócone, Neilson przekazała konwojowi 55 dolarów za pośrednictwem innej platformy o nazwie GiveSendGo. Ta darowizna została również automatycznie zwrócona 25 marca po tym, jak rząd Ontario uzyskał zgodę sądu na zamrożenie zbiórki pieniędzy.

Od czasu, gdy Neilson przekazała darowiznę za pośrednictwem GiveSendGo, a zanim jej pieniądze zostały zwrócone, jednostka ds. przestrzegania norm zawodowych w Ottawa Police Services (OPS) została poinformowana o jej darowiźnie na podstawie skargi naczelnika i wszczęła dochodzenie.

Neilson wzięła udział w przesłuchaniu dyscyplinarnym w dniu 15 września, aby zmierzyć się z zarzutem niegodnego zachowania na mocy ustawy o służbach policyjnych. Ba rozprawie stwierdzono, że działała w  sposób naruszający dyscyplinę lub mogący zdyskredytować reputację policji w Ottawie , przekazując pieniądze na „Fundusz Konwoju Wolności” na stronie internetowej o nazwie „GiveSendGo”. ”

Neilson  przyznała, że ​​dokonała darowizn.

Podczas przesłuchania adwokat Angela Stewart powiedziała, że ​​zachowanie Neilson „było poniżej uzasadnionych oczekiwań społeczeństwa wobec służby i  funkcjonariuszy”.

Pomimo niewielkiej kwoty darowizny, Stewart nazwała działania Neilson „poważnym wykroczeniem” i powiedziała, że kara „również musi być na tyle poważna, aby powstrzymać  Neilson i innych funkcjonariuszy od działania w podobny sposób”.

Przedstawiciel Neilsona na rozprawie, sierż. Pat Laflamme zauważyła, że ​​oskarżona służy jako funkcjonariusz policji w Ottawie od 2012 roku i otrzymała „doskonałe opinie” i listy pochwalne.

Prokuratura zauważyła również, że kara Neilson zostanie złagodzona z powodu jej przyznania się do winy, współpracy w śledztwie oraz faktu, że nigdy wcześniej nie była karana.

Zdaniem krytyków, sprawa ukarania Neilson przypomina sowieckie procesy pokazowe.