Przekazanie Sztandaru. Z lewej Jerzy Murgrabia -"Boryna", z prawej Jan Zubrzycki, kurator Fundacji

“Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym”

-Władysław Reymont-

50 lat działalności Fundacji im. W. Reymonta stanowi wyjątkowo bogatą historię, na którą składa się dorobek wielu pokoleń Polaków, którzy związali swe życie z Kanadą – krajem wielokulturowym i wielonarodowościowym i dążyli, aby będąc obywatelami kraju klonowego liścia, dbać o pozytywny wizerunek Polski i Polonii.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Fundacja Reymonta z wielkim zaangażowaniem propaguje polskie tradycje, kulturę i wiarę, rozwija polskie szkolnictwo i język swoich przodków oraz skutecznie integruje polską społeczność mieszkającą w Kanadzie.

W związku z obchodami Złotego Jubileuszu Fundacji, do Kanady została zaproszona grupa 16 osób z Polski, wśród których znajdowali się: Rektor Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Ks. dr Tomasz Adamczyk, posłanka Joanna Fabisiak, aktorka Emilia Krakowska, przedstawiciele szkół reymontowskich, wójt z Kołaczkowa Teresa Waszak, reprezentująca gminę związaną z życiem i twórczością Władysława Reymonta.

Program pobytu delegacji z Polski był bardzo bogaty i urozmaicony. Goście zwiedzili wiele atrakcyjnych miejsc m.in.: wodospad w Niagara Falls, wieżę CN Tower w Toronto, pierwszą stolicę Kanady – Niagara-on-the Lake, Muzeum „Six Nations” w Brantford, Skansen Indiański „Crawford Lake” oraz podziwiali panoramę Toronto podczas rejsu statkiem po jeziorze Ontario. Do bardzo emocjonalnej i ważnej historycznie była wizyta i złożenie kwiatów na Polskim Cmentarzu Halerczyków w Niagara-on-the Lake.

Wśród atrakcji na szczególną uwagę zasługuje fakt, że goście z Polski mieli okazję zwiedzić Parlament Prowincji Ontario i brać udział w uroczystości zaprzysiężenia posłów oraz dokonać historycznego wpisu do Księgi Kondolencyjnej upamiętniającej śmierć Królowej Elżbiety II. Przyjęcie delegacji z Polski przez Premiera Prowincji, Doug Forda i spotkanie się z parlamentarzystami, co zostało uwieńczone licznymi zdjęciami, było punktem kulminacyjnym tego dnia. W tym miejscu należą się wielkie podziękowania posłance do parlamentu Ontario p. Natalii Kusendovej, która zorganizowała to wyjątkowe spotkanie i wizytę w Parlamencie.

Goście z Polski i kuratorzy Fundacji spotkali się u państwa Wiesławy i Kazimierza Chrapki, gdzie był czas na odpoczynek, śpiewy i wspólne rozmowy czy dyskusje.

Kolejną atrakcją były też Uroczystości Dożynkowe w Brantford zorganizowane przez Grupę 10 ZPwK. Członkowie Grupy zaprezentowali folklor polonijny i osiągnięcia ich społecznej pracy. Ku ogromnej radości gości z Polski żniwiarze z korowodu dożynkowego śpiewali ludowe przyśpiewki specjalnie przygotowane przez Różę Kalisz dla rektora KUL-u, dla posłanki Joanny Fabisiak, Ambasadora RP w Kanadzie, Witolda Dzielskiego, Boryny z “Chłopów”, w którego postać wcielił się p. Jerzy Murgrabia z Lipiec Reymontowskich czy wreszcie dla Emilii Krakowskiej, Jagny z “Chłopów”, która cieszyła się największym aplauzem wśród dożynkowych uczestników w Brantford.

„Reymontowskie Lipce

W Kanadzie witamy

Zacnym Gościom z Polski

Pięknie się Kłaniamy”

Ciekawą atrakcją dla gości z Polski był pożegnalny “Thanksgiving dinner”, zorganizowany przez Ewę Pachowicz w Domu Polskim w Hamilton. Chcieliśmy pokazać rodakom jedną z najpiękniejszych tradycji kanadyjskich, która na stałe zagościła w domach Polaków.

Głównym powodem przylotu tak licznej delegacji z Polski do Kanady były Uroczystości Jubileuszowe 50. Lecia Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie. Jedną z części tych celebracji była 52 Uroczystość Wręczenia Stypendiów Fundacji, o której obszernie pisałam w poprzednim artykule, natomiast finałem był udział gości z Polski w uroczystej Mszy Dziękczynnej w kościele św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton i w Jubileuszowym Bankiecie.

Msza Święta była celebrowana przez Ks. biskupa Józefa Dąbrowskiego z udziałem wielu księży m.in. proboszcza parafii, ks. Wojciecha Kurzydło OMI, JM, ks. Rektora Mirosława Kalinowskiego z Lublina i kaznodziei, ks. Stanisława Zarosy SAC z Polski.

W uroczystościach mszalnych brał udział chór Quo Vadis z zespołem smyczkowym,

Rycerze Kolumba, którzy w strojach galowych uświetnili liturgię tej pięknej Dziękczynnej Mszy Świętej, a goście z Polski byli zaangażowani jako lektorzy.

Pani Małgorzata Maye – polonijna śpiewaczka operowa wspaniale zaśpiewała “Ave Maria” podnosząc nasze dusze do nieba.

Dla Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie, najważniejszym punktem w czasie Mszy Świętej było poświecenie sztandaru ufundowanego przez Fundacjȩ im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich w Polsce. Sztandar zaprojektowała Danuta Niton z Dundas, Ont. a wykonała firma hafciarska Anny Staniszewskiej w Łowiczu w Polsce. Sztandar z wizerunkiem wielkiego Polaka Noblisty został następnie przekazany w imieniu licznego grona przyjaciół z Polski, bliźniaczej Fundacji w Kanadzie.

Chrzestni Sztandaru z Polski

Emilia Krakowska
Aktorka – „Jagna”

Jerzy Kabat (z up. Jerzy Murgrabia)
Prezes Zarządu Fundacji im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich

Chrzestni Sztandaru z Kanady

Danuta Warszawska
Była Prezeska Fundacji im. W. Reymonta

Kazimierz Chrapka
Prezes Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie

Oto słowa Jerzego Kabata, Prezesa Zarządu Fundacji Lipieckiej skierowane do obecnych na Jubileuszowym Bankiecie podczas przekazania sztandaru:

“Cieszymy się, że sztandar przekazaliśmy w godne ręce. Jesteśmy przekonani, że będzie przywoływał Wam symboliczne wartości Polaków, przypominał łączące nas więzi, będzie symbolem godności i powinności nas Polaków w walce o polskość i patriotyzm, a zwłaszcza młodego pokolenia”.

Na koniec Mszy Świętej czekała nas wszystkich niespodzianka. Usłyszeliśmy piȩkną, starą i patriotyczną pieśń nieznanego autora “O Ty co świata” wykonaną przez Kazimierza Chrapkę, który niezauważony poszedł na chór, zasiadł za organami i swoim donośnym głosem wykonał tę pieśń, która w jego wykonaniu wycisnęła wiele łez na twarzach obecnych w kościele i przywołała wspomnienia o śp. pani Wandzie Bujalskiej wielkiej działaczce polonijnej, która wraz z p. Chrapką ocaliła tę pieśń od zapomnienia. Pan Chrapka otrzymał długą owacjȩ na stojąco i przywołał najlepsze wspomnienia, kiedy to jeszcze był organistą w Hamilton.

Na zakończenie chciałabym w imieniu uczestników uroczystości podziękować prezesowi Fundacji, Kazimierzowi Chrapce, za jego ciężką pracę, za nieprzespane noce w przygotowaniach do Złotego Jubileuszu Fundacji im. W. Reymonta.

Oto fragmenty kilku podziękowań, które spłynęły na jego ręce:

“Jeszcze raz dziȩkujȩ za bardzo miłe przyjȩcie, wspaniały program naszego pobytu. Za gościnȩ i otwarte serce Pana i żony Wiesi, reymontowskiej rodziny w Kanadzie… Niskie ukłony i wielki szacunek dla Pana za to, co zobaczyliśmy i działania, które robicie.”

Teresa Waszak – Polska

“Chciałbym bardzo podziȩkować za zaproszenie oraz za dobro, którego doświadczyłem dziȩki pobytowi na kanadyjskiej ziemi wśród Rodaków. To co zobaczyłem, jak żyje Polonia, jak kocha Polskȩ, jak dba o polskość, jak dba o kulturȩ, o wiarȩ, zasługuje na słowa najwyższego uznania i podziwu. Wyjazd do Kanady uświadomił mi jakim karłem polskości jestem w zderzeniu z Pańskim zaangażowaniem i Pańską charyzmą”.

Ks. Stanisław Zarosa SAC – Polska

“……Kazimierzu przyjmij najserdeczniejsze gratulacje za zorganizowanie tak wspaniałej ceremonii z okazji 50 lecia jakże wspaniałej organizacji, Fundacji im. Władysława Reymonta. Była to także okazja do podkreślenia i zauważenia Twojej 27 letniej mistrzowskiej pracy na stanowisku Prezesa, któremu moim zdaniem nikt nigdy nie dorówna!

Twoja rzetelność, organizacja pracy, umiejętność delegowania i podejmowania dobrych decyzji, kreatywność, determinacja, umiejętność dotarcia do ludzkich serc swoją mową czy śpiewem, Twoje wizje na przyszłość oraz miłość do Polski i Kanady, to tylko kilka małych ziarenek przez Ciebie rozsianych na łamach młodej Fundacji, z których wyrósł wielki plon”.

Danuta Nitoń – Kanada

Wielkie podziękowania dla Zarządu Fundacji, Kuratorów i wszystkich innych bezimiennych za ciężką pracę dla Fundacji.

Anna Lewandowska

Rzecznik Prasowy Fundacji