Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Będzie się ono odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji po pilnie zwołanym posiedzeniu rządu premier poinformował, że rząd prowadzi analizy i konsultacje z naszymi sojusznikami w zakresie potencjalnego użycia art. 4 Traktatu waszyngtońskiego.

Premier zaapelował do Polaków, aby zachować spokój tragedii – na terenie wsi Przewodów w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch Polaków.

“Bądźmy rozważni. Nie dajmy sobą manipulować. Musimy kierować się powściągliwością i rozwagą” – podkreślił szef rządu.
I dodał: podnieśliśmy w stan podwyższonej gotowości wszystkie służby – funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także służby specjalne.

Premier zaapelował też do całej klasy politycznej o powściągliwość, odpowiedzialność. “Musimy w tych trudnych momentach pokazać Polakom jedność i to, że rozumiemy, na czym polega polska racja stanu” – zaznaczył. (PAP)

kw/