Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) ogłosiła zawarcie umowy z brytyjską firmą zajmującą się gromadzeniem danych  z mediów społecznościowych w celu uzyskania informacji o osobach wahających się przed szczepieniami, aby móc dostarczać ukierunkowane wiadomości, aby przełamać ich wahania.

„Przygotowując się do zwiększonej edukacji, promocji i zasięgu szczepień, Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) skorzysta usług konsultanta w celu przeanalizowania rozmów związanych ze szczepionkami w mediach społecznościowych  czytamy w opisie przetargu opublikowanym 22 grudnia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kontrakt zawarty zostanie z brytyjską platformą  Pulsar, jeśli żaden inny dostawca nie złoży oferty spełniającej wymagania przed datą zamknięcia. Szacunkowa wartość kontraktu to 339 000 dol.

Pulsar określa się jako „firma zajmująca się białym wywiadem” wykorzystująca sztuczną inteligencję i „inteligentne ludzkie umysły” do przeczesywania danych konwersacyjnych i behawioralnych w mediach społecznościowych.

Zawiadomienie mówi, że konsultant będzie musiał przeanalizować trzy lata danych historycznych z Twittera i innych witryn i platform internetowych.

PHAC stara się uzyskać informacje na temat osób, które uczestniczą w internetowych rozmowach na temat szczepień i mają na nie wpływ.

Chce, aby raporty sporządzone przez konsultanta „zapewniły PHAC praktyczne zrozumienie krajobrazu rozmów o szczepionkach online i uczestników rozmowy, przy jednoczesnym określeniu podstawowych argumentów konwersacji”.

Po uzyskaniu tych danych PHAC przeprowadzi dostosowaną do potrzeb kampanię informacyjną, która będzie skierowana do „zainteresowanych społeczności”, takich jak „ludność rdzenna i millennialsi płci męskiej”, stwierdza komunikat.

Badanie ma zostać powtórzone w ciągu trzech do czterech miesięcy, aby „monitorować zmiany w nastawieniu i poziomie wiarygodności” – czytamy.

PHAC stara się również uzyskać zestawienie powodów wahania się ze szczepieniami w różnych regionach i miastach, aby umożliwić bardziej ukierunkowany przekaz.

Oprócz identyfikowania regionów, miast i podgrup, takich jak społeczności rdzenne, PHAC prosi również o segmentację kluczowych odbiorców, aby uwzględnić „dane demograficzne, zainteresowania, podobieństwa, zachowania online i wiodące tematy rozmów na temat wahania się nad szczepionkami, dla każdej podgrupy. ”

Zakres prac zawiera przykład tego, co konsultant powinien zrobić po zidentyfikowaniu podspołeczności.

Mówi się, że po zidentyfikowaniu społeczności „studentów uniwersytetu w Toronto, którzy wykazują niskie zaufanie do szczepień”, należy zbadać niektóre czynniki.

Obejmują one powody wahania i tematy ich rozmów, media, z których korzystają i udostępniane treści, a także ton, jakiego używają, gdy omawiają swój status szczepień.

PHAC była już wcześniej uwikłana w kontrowersje związane z gromadzeniem danych, kiedy ujawniono, że analizuje przemieszczanie się milionów Kanadyjczyków poprzez śledzenie ich telefonów komórkowych, bez ich wiedzy.

PHAC uzyskiwał dane od operatora Telus i innych firm śledzących telefony komórkowe, ale w grudniu 2021 roku szukał pod kontraktora, który miałby bezpośredni dostęp do danych z wież telefonii komórkowej w celu przeprowadzenia ich analizy.

Dane zostały wykorzystane do pomiaru zgodności Kanadyjczyków, podczas gdy prowincje wprowadziły blokady COVID-19.

za The Epoch Times