Nasz stosunek do zbrodni popełnionych przez UPA pozostaje niezmienny, liczymy, że zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego doprowadzi do lepszego zrozumienia wspólnej historii – przekazał PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina pytany o upamiętnienie Stepana Bandery na profilach Rady Najwyższej Ukrainy.

Upamiętnienie Stepana Bandery, odpowiedzialnego za masowe mordy polskiej ludności na wschodnich terenach II RP, na profilu Rady Najwyższej Ukrainy, musi budzić sprzeciw; Ukraina ma dziś nowych, prawdziwych bohaterów – podkreślił z kolei szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W niedzielę, w 114. rocznicę urodzin Stepana Bandery, Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy opublikowała na Twitterze zdjęcie naczelnego dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego pod portretem przywódcy UPA i przytoczyła kilka cytatów z książek napisanych przez Banderę.

 

„Kiedy wybierając pomiędzy chlebem i wolnością naród opowiada się za chlebem, ostatecznie traci wszystko, w tym również chleb. Jeśli naród wybiera wolność, wówczas będzie miał chleb stworzony przez siebie i nikt mu go nie odbierze. (…) Całkowite i ostateczne zwycięstwo ukraińskiego nacjonalizmu nastąpi wówczas, gdy imperium rosyjskie przestanie istnieć” — przypomniano słowa Bandery na profilu Rady.

 

Oficjalny profil Rady Najwyższej Ukrainy, na zdjęciu szef sił zbrojnych UA gen. Załużny. Na portrecie – S.Bandera, skazany w II RP szef terrorystycznej organizacji ukraińskich nacjonalistów. Politycznie odpowiedzialny za ludobójstwo na 150 tys. Polaków. Antypolskie i haniebne — stwierdził jeden z liderów Konfederacji, poseł Robert Winnicki, którego rodzina wywodzi się z Kresów

Utworzona w 1942 r. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), stanowiąca zbrojne ramię OUN-B, prowadziła na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zorganizowaną akcję ludobójstwa ludności polskiej  – w jej wyniku zamordowano ponad 100 tys. Polaków.

Na zachodniej Ukrainie Bandera, który był ideologiem tego ruchu, a w momencie ludobójstwa był internowany przez Niemców, uznawany jest za bohatera ruchu narodowowyzwoleńczego.

za pap, w polityce.pl