Bractwo Kapłańskie św. Piotra (FSSP) ogłosiło, że zmarły papież Benedykt XVI wysłał niedawno „prywatny list zachęty do przełożonego Bractwa św.  w związku z ogłoszonymi przez papieża Franciszka ograniczeniami dla mszy łacińskiej”.

Rewelacje te pojawiły się w komunikacie prasowym w sobotę, w którym Bractwo FSSP w krótkim oświadczeniu odnosiło się do „smutku” tradycyjnej społeczności na wieść o śmierci Benedykta, zauważając, że „kilkakrotnie był on opatrznościowym wsparciem dla naszej wspólnoty”.

W oświadczeniu FSSP wyjaśniono, w jaki sposób jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ówczesny kardynał Joseph Ratzinger „pomagał w założeniu Bractwa, a nawet odwiedził jego seminarium w Wigratzbadzie na Wielki Tydzień w 1990 roku”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

FSSP zostało erygowane w 1988 roku przez papieża Jana Pawła II, po tym jak grupa księży i ​​kleryków opuściła tradycyjne Bractwo św. Piusa X, założone przez arcybiskupa Marcela Lefebvre’a. W ten sposób FSSP zostało założone ze szczególnym nabożeństwem do sprawowania tradycyjnej Mszy i sakramentów.

Teraz w swoim ujawnionym oświadczeniu Bractwo ujawniło, że wspólnota cieszyła się „osobistym kontaktem” z Benedyktem XVI podczas jego pontyfikatu. Skończyło się to listem, który podobno wysłał do przełożonego FSSP zaledwie kilka miesięcy temu.

W oświadczeniu FSSP czytamy:

Kilka miesięcy temu, ze swego miejsca w klasztorze Mater Ecclesiæ w Watykanie, wysłał prywatny list zachęty do Przełożonego Bractwa św. Piotra,  w następstwie Motu Proprio Traditiones Custode papieża Franciszka

 

za lifesite news