Kanadyjscy turyści zostali w czwartek uwięzieni w meksykańskim hotelu , gdy autobusy, przed którym spłonęły autobusy, które miały ich zabrać na lotnisko.
„To tylko chaos” – powiedziała Tina Dahl z Edmonton, której sześciu członków rodziny utknęło w popularnym turystycznym mieście Mazatlan.

Rząd federalny zalecił Kanadyjczykom w Meksyku ograniczenie przemieszczania się i schronienie na miejscu z powodu przemocy w zachodniej części kraju.

Przemoc rozpoczęła się w rezultacie czwartkowej operacji bezpieczeństwa, w której siły bezpieczeństwa schwytały domniemanego handlarza narkotyków Ovidio „Mysz” Guzmana, który jest synem byłego szefa kartelu Joaquina „El Chapo” Guzmana.

Ottawa powiedziała, że ​​do szczególnie gwałtownych wypadków przemocy doszło w Culiacan, Mazatlan, Los Mochis i Guasave.

„Powinni wrócić dzisiaj, ale utknęli w hotelu, ponieważ trzy autobusy, które miały jechać na lotnisko, zostały podpalone przez kartel (narkotykowy)” – powiedziała Dahl.

„Na lotnisku doszło do strzelaniny, więc lotnisko jest zamknięte, a kartel wystawił swoich “żołnierzy” przed hotel. Wiem tylko, że mój brat i jego rodzina utknęli w hotelu”.

Dahl nie ma linii telefonicznej do hotelu, powiedziała. Ale była w stanie komunikować się z rodziną za pośrednictwem Facebooka. – Wygląda na to, że wszystko jest w porządku – powiedziała.

Dahl zacytowała notatkę napisaną przez jej szwagierkę: „Kiedy to się stało, powiedzieli, że postarają się zabrać nas jutro o drugiej w nocy. „Nie sądzę, że jutro polecimy do domu.  lotniska są zamknięte, a miasto Mazatlan płonie.

Kanadyjscy urzędnicy poinformowali na Twitterze, że płonęły samochody, strzelano z broni palnej i istniało zagrożenie dla podstawowej infrastruktury, w tym lotnisk. Lotniska Culiacan i Mazatlan zostały zamknięte, a wszystkie loty na lotnisku Los Mochis zostały zawieszone do odwołania.

Jason Kung, rzecznik Global Affairs Canada, powiedział, że Kanadyjczycy powinni unikać wszelkich nieistotnych podróży do różnych regionów Meksyku ze względu na wysoki poziom przemocy i udział przestępczości zorganizowanej.

Dodał, że Global Affairs Canada jest świadoma Kanadyjczyków dotkniętych tymi wydarzeniami i świadczy usługi konsularne.

Kanadyjczykom potrzebującym pomocy konsularnej w nagłych wypadkach powiedziano, aby skontaktowali się z Global Affairs Canada’s Emergency Watch and Response Center, dzwoniąc pod numer 001-800-514-0129 (bezpłatny tylko z Meksyku), +1 613 996 8885, za pomocą wiadomości tekstowej pod numerem +1 613-686-3658, przez WhatsApp pod numerem +1 613-909-8881, przez Telegram w Canada Emergency Abroad lub e-mailem na adres sos@international.gc.ca.