“Homoseksualizm nie jest przestępstwem” – powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla agencji Associated Press. Za “grzech” uznał to, że są biskupi, którzy popierają przepisy penalizujące homoseksualizm i dyskryminujące osoby o takiej orientacji.

“Ci biskupi muszą przejść proces nawrócenia” – ocenił papież. Dodał, że potrzebna jest “czułość, jaką Bóg ma dla każdego z nas”.

Określił jako “niesprawiedliwe” przepisy, które penalizują homoseksualizm i zaapelował do biskupów, by przyjmowali osoby LGBTQ w Kościele.

W opublikowanej pierwszej części wywiadu Franciszek powiedział też, że prosi swoich krytyków o to, by powiedzieli mu “prosto w twarz”, jeśli czegoś nie akceptują.

Według papieża Kościół katolicki powinien też pracować na rzecz zniesienia praw, w których świetle aktywność homoseksualna jest przestępstwem. – Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy – stwierdził, mówiąc też o sile walki o godność człowieka.

Stwierdził przy tym, że trzeba rozróżniać pomiędzy grzechem a przestępstwem. – Bycie homoseksualistą nie jest przestępstwem. Nie jest przestępstwem. Tak, ale to grzech. Dobrze, ale najpierw rozróżnijmy pomiędzy grzechem a przestępstwem – powiedział. Dodał przy tym, że grzechem jest też brak miłosierdzia wobec drugiego człowieka.

Podkreślił odnosząc się do śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI: “Straciłem ojca”, “był dla mnie bezpieczeństwem”, “straciłem dobrego towarzysza”.

Franciszek zapewnił, że jest w dobrym stanie zdrowia. (PAP)

mj/