Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams – co wystarczy do uzbrojenia batalionu – po przeszkoleniu ich załóg w nadchodzących miesiącach, poinformowali w środę wyżsi rangą przedstawiciele Białego Domu i obrony.

W połączeniu z obiecanymi dostawami amerykańskich wozów bojowych Bradley i innych czołgów, lekkich czołgów i pojazdów opancerzonych, jak powiedział jeden z wyższych urzędników administracji, ukraińskie siły zbrojne otrzymają wkrótce „setki” pojazdów opancerzonych różnych typów.

Ogłoszenie pojawiło się dzień po tym, jak Polska ogłosiła przekazanie 14 niemieckich czołgów Leopard 2, w porozumieniu z Polską i innymi sojusznikami, którzy wyślą własne Leopardy. Ostatecznym celem tej inicjatywy jest wysłanie na Ukrainę 88 czołgów, co wystarczy na około dwa bataliony. Niemcy dostarczą Ukrainie swoje czołgi Leopard 2 – przekazał kanclerz Olaf Scholz. Berlin deklaruje wolę szybkiego utworzenia dwóch batalionów leopardów. Pierwszym krokiem będzie przekazanie czternastu maszyn z wojskowych zapasów Bundeswehry.

Wysoki rangą urzędnik ds. obrony powiedział dziennikarzom w środę: „W tygodniach, a właściwie w dniach poprzedzających [ogłoszenie], słyszeliśmy o kilku poważnych zobowiązaniach sojuszników dotyczących dodatkowych pojazdów opancerzonych i czołgów, w tym czołgów Challenger [2] z Wielkiej Brytanii. . Z pewnością Stany Zjednoczone i Holandia nadal pracują nad dostarczeniem 90 czołgów T-72, które wyremontowaliśmy i mniej więcej połowa z nich trafia teraz na pola bitew. Mamy również Francję, która oferuje swoje lekkie czołgi AMX-10 [RC]. A potem w kategorii pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty, oprócz amerykańskich Bradleyów – a jest ich w tym momencie ponad 100 – jest również 40 Marderów z Niemiec. Szwecja również zapowiedziała 50 CV90 . I jest mnóstwo sowieckich BMP , które również zostały ogłoszone. Zobaczymy więc setki pojazdów opancerzonych, wyjątkowo zdolnych pojazdów i czołgów przybywających na Ukrainę”.

Wysoki urzędnik administracji powiedział, że dyskusja między sojusznikami na temat tego, jak pomóc Ukrainie, nasiliła się przed możliwą rosyjską ofensywą.

„Spodziewamy się, że Putin i rosyjska armia będą próbować atakować w nadchodzących tygodniach i miesiącach, gdy pogoda się poprawi” – ​​powiedział urzędnik, dodając, że administracja ma na celu pomóc Ukrainie „mieć zdolność do odzyskać swoje suwerenne terytorium. A to oznacza wszystko, co uznają granice międzynarodowe”, w tym Krym.

Przedstawiciel obrony powiedział, że Abramsy reprezentują „długoterminowe zobowiązanie”. Stany Zjednoczone zapewnią je za pośrednictwem Ukraińskiej Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa (USAI), w przeciwieństwie do prezydenckiego organu wypłaty środków . To ważne, ponieważ USAI, jako mechanizm finansowania, zajmuje więcej czasu. Przedstawiciele administracji powiedzieli jednak, że celem jest umożliwienie Ukrainie długoterminowego utrzymania i użytkowania czołgów.

Stany Zjednoczone wyślą również osiem pojazdów ratowniczych M88 do obsługi czołgów w terenie.