Narodowe Centrum Sztuki — przedsiębiorstwo państwowe finansowana przez rząd federalny — uczci Miesiąc  Historii Czarnych przedstawieniem, na którym są mile widziani tylko „czarni goście teatralni” .

17 lutego w centrum odbywa się pierwszy w historii wieczór „Black Out” z przedstawieniem Is God Is w Babs Asper Theatre w Ottawie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zgodnie z oświadczeniem centrum,  897 miejsc będzie przeznaczone wyłącznie dla „całkowicie czarnej publiczności”. Osoby innych ras są zaproszone do obejrzenia spektaklu w dowolny inny wieczór w okresie od 9 do 18 lutego.

Celem ograniczenia widowni do osób o wybranym pochodzeniu rasowym jest „umożliwienie rozmowy i uczestnictwa odczuwalnego w całym teatrze” – wyjaśniło centrum.

Uczestnicy będą  identyfikować się rasowa samodzielnie na podstawie systemu honorowego. Rasa nie będzie sprawdzana. Nie wiadomo co w przypadku  par lub rodzin mieszanych.

Sztuka, o której mowa, Is God Is, jest dziełem amerykańskiego dramatopisarza Aleshei Harrisa i opowiada o dwóch siostrach, które podróżują na południe Ameryki w celu zabicia ich agresywnego ojca.

Black Out Nights są już wystawiane przez firmę Theatre Passe Muraille z siedzibą w Toronto , a ich strona internetowa zawiera szczegółowe informacje o tym, co się stanie, jeśli klienci nie-czarni przybędą na przedstawienie. „Jeśli ktoś zidentyfikuje się jako osoba nie-czarna i zażąda wejścia, członek naszego personelu będzie obecny, aby porozmawiać z tą osobą” – czytamy.

Ottawa ma również uczcić Miesiąc Czarnej Historii, przyznając kolejne wyróżnienia Violi Desmond, kobiecie z Halifax, która pojawiła się na 10-dolarowym banknocie za protest przeciwko segregacji rasowej w teatrze w 1946 roku.

Nie ma innych kanadyjskich grup etnicznych, dla których Narodowe Centrum Sztuki planuje jeszcze specjalne występy , chociaż niedawno ujawniono nowy system cen biletów dla samoidentyfikujących się rdzennych mieszkańców.

Jednak Narodowe Centrum Sztuki nie jest jedyną kanadyjską instytucją, która przyjęła zasadę aby niektóre miejsca publiczne były otwarte tylko dla osób określonych ras lub innych wyznaczników tożsamości . Uniwersytet Guelph niedawno ogłosił specjalne godziny  pływania  tylko dla osób LGBTQ2IA+.