Kanadyjscy szefowie policji potępili w piątek śmierć czarnoskórego mężczyzny, który został brutalnie pobity przez policję podczas zatrzymania za przewinienie drogowe w Stanach Zjednoczonych, mówiąc, że zaangażowani funkcjonariusze muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

 

Potępienie działań, które doprowadziły do ​​śmierci Tire Nicholsa, pojawiło się, gdy władze w Memphis w stanie Tennessee opublikowały wideo z tego, co się stało.

Na nagraniu widać funkcjonariuszy, którzy przytrzymują Nicholsa i wielokrotnie go biją, gdy ten krzyczy do swojej matki. Po pobiciu funkcjonariusze kręcili się przez kilka minut, podczas gdy Nichols leżał oparty o samochód, a następnie osunął się na ulicę. Nichols zmarł trzy dni po konfrontacji z 7 stycznia. Funkcjonariusze, z których wszyscy są czarnoskórzy, zostali oskarżeni w czwartek o morderstwo i inne przestępstwa.

Szef policji w Toronto Myron Demkiw złożył szczere kondolencje rodzinie i przyjaciołom Nicholsa. Powiedział, że działania funkcjonariuszy w Memphis będą miały długotrwały wpływ na społeczności w Toronto i będą miały nieproporcjonalny wpływ na niektórych członków czarnej społeczności.

Stowarzyszenie Szefów Policji w Ontario nazwało okoliczności śmierci Nicholsa „przerażającymi i wysoce niepokojącymi” i złożyło kondolencje   bliskim.

Służba policyjna w Ottawie powiedziała, że ​​śmierć Nicholsa i podobne tragedie destabilizują społeczności i podważają zaufanie do policji w całej Ameryce Północnej.

Szefowie policji Peel, Windsor i Regina również wydali oświadczenia potępiające działania funkcjonariuszy oskarżonych o śmierć Nicholsa.

Tymczasem na portalu CNN czytamy, że choć policjanci którzy zabili Tire Nicholsa, byli czarnoskórzy,  nadal mogli kierować się rasizmem, gdyż czarni nie są odporni na anty-czarny przekaz.  Przekaz, że ​​Czarni są gorsi, niegodni i niebezpieczni, jest wszechobecny. Przez wiele dziesięcioleci liczne eksperymenty wykazały, że te idee mogą przeniknąć zarówno do umysłów Czarnych, jak i Białych. Nienawiść do samego siebie to fakt. Dlatego czarny właściciel sklepu może traktować klientów tej samej rasy z podejrzliwością, podczas gdy swoich białych klientów traktuje z szacunkiem. Czarni mogą żywić anty-czarne nastroje i działać na ich podstawie w szkodliwy sposób – tłumaczy autor

Policjanci w tym czarnoskórzy policjanci, internalizują te wiadomości – i czasami działają na ich podstawie….