W środę na konferencji prasowej z prezydentem Łotwy w Rydze Andrzej Duda powiedział:

– Wojna na Ukrainie pokazuje, jak nagle natychmiastowy dostęp do nowoczesnej infrastruktury militarnej jest ważny, po to, by nie tylko zatrzymać przeciwnika, ale proszę pamiętać, że nasze działanie w ramach NATO to jest przede wszystkim działanie prewencyjne, to jest przede wszystkim odstraszanie, ja to bardzo mocno podkreślam. To jest polityka odstraszania. My poprzez wzmacnianie obecności NATO-wskiej tutaj, my poprzez wzmacnianie jej zarówno pod względem osobowym, czyli poprzez większą obecność żołnierzy sojuszniczych, ale także poprzez zwiększanie potencjału infrastruktury militarnej, który jest w naszych krajach zapobiegamy napaści – mówił prezydent.

Prezydent Duda stwierdził, że ukraińska armia musi otrzymać tyle wyposażenia, żeby była w stanie zatrzymać rosyjską ofensywę oraz odzyskać tereny okupowane.

– To jest dzisiaj nasze najważniejsze zadanie, o tym na pewno będziemy rozmawiali przed szczytem w Wilnie, ale chcielibyśmy również wypracować z naszymi sojusznikami do szczytu w Wilnie porozumienie w postaci dania Ukrainie swoistych gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO, czyli postąpienia o krok w tym procesie wzmacniania bezpieczeństwa Ukrainy z punktu widzenia jej przyjęcia w przyszłości, mamy nadzieję, do Sojuszu Północnoatlantyckiego.