W opublikowanym we wtorek raporcie o indeksie cen konsumpcyjnych Statistics Canada stwierdził spowolnienie inflacji zasadniczej do 5,9 proc. w styczniu z 6,3 proc. w grudniu.

Biorąc pod uwagę, że przyspieszenie wzrostu cen miało miejsce w pierwszej połowie 2022 r., gdy groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę stała się rzeczywistością, agencja federalna stwierdziła, że roczna stopa inflacji będzie nadal spowalniać w nadchodzących miesiącach.

Ostatni raz roczna stopa inflacji w Kanadzie była poniżej sześciu procent w lutym 2022 r., kiedy wynosiła 5,7 proc. Główna stopa procentowa była w styczniu niższa , niż wiele banków komercyjnych przewidywało w swoich prognozach, sygnalizując dobre wieści dla Banku Kanady.

W ubiegłym miesiącu Bank Kanady podniósł główną stopę procentową po raz ósmy z rzędu od marca 2022 r., podnosząc ją z niemal zera do 4,5 proc. To najwyższy wynik od 2007 roku.   W wywiadzie główny ekonomista BMO Douglas Porter   zauważył, że część spadku inflacji zasadniczej miała związek z wydarzeniami jednorazowymi.

“Ogólnie rzecz biorąc, to nieznacznie zdejmuje presję z Banku Kanady” – uważa Porter, dodając, że podwyżka stóp procentowych w marcu najprawdopodobniej nie wchodzi w grę. Dodał, że inflacja żywności była “jedyną złą wiadomością” w styczniowym raporcie o inflacji. Główny ekonomista podkreślił, że rosnące ceny artykułów spożywczych są zjawiskiem globalnym, zauważając, że “nie jest to tylko kanadyjska sprawa”.

Niektóre czynniki, które się przyczyniają obejmują ptasią grypę wpływającą na produkty drobiowe i wojnę na Ukrainie wpływającą na ceny oleju roślinnego i zbóż.

W ujęciu miesięcznym wyższe ceny benzyny w styczniu spowodowały wzrost ogólnego poziomu cen w porównaniu z grudniem. Agencja federalna podała, że indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w styczniu o 0,5 proc., po spadku o 0,6 proc. miesiąc wcześniej.

za Canadian Press