“Wobec bezprecedensowych prób zdyskredytowania św. Jana Pawła II, biskupi apelują o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych Polaków; proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnośnie świętości Jana Pawła II” – brzmi stanowisko Episkopatu Polski.

Praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości będzie przedmiotem prac specjalistów, uwzględniających kwestię wiarygodności dokumentów okresu PRL – podano w komunikacie po 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

“W trosce o dobro ofiar biskupi zamierzają powołać taki zespół” – przekazano.

Wobec “podejmowanych ostatnio na szeroką skalę bezprecedensowych prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II”, biskupi zaapelowali do wszystkich o “uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków”.

“Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II. Jednocześnie biskupi bardzo dziękują wszystkim, którzy od samego początku stanęli w obronie dobrego imienia Świętego Papieża” – podkreślono.

Mam nadzieję, że prace zespołu badawczego niezależnych specjalistów do podjęcia badań dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele będą realną pomocą dla osób skrzywdzonych, którym należy się prawda – powiedział prymas Polski Wojciech Polak w czasie konferencji prasowej po 394. zebraniu plenarnego KEP, które odbyło się w Warszawie. Podkreślił, że wszyscy biskupi byli za powołaniem zespołu.

“Biskupi podjęli decyzje o rozpoczęciu prac nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów do podjęcia badań dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele w Polsce” – powiedział prymas Polak.

Wyjaśnił, że “zadaniem zespołu będzie rzetelne zbadanie dokumentów zarówno zawartych w archiwach państwowych, jak i kościelnych, aby treści w nich zawarte ukazać w całości z uwzględnieniem prawa i stanu wiedzy, a także kontekstu społeczno-kulturowego”.

Zastrzegł, że trudno na ten moment mówić w szczegółach na temat zespołu. “To decyzja kierunkowa. Wszyscy biskupi byli za. Nikt nie był przeciw” – poinformował prymas.

Jak zaznaczył, “mam nadzieję, że zespół i jego prace będą realną pomocą dla osób skrzywdzonych, którym należy się w procesie ich uzdrawiania prawda i pomoc, która wiąże się także z bardzo konkretnym wyjaśnianiem wszystkich przypadków”. „Drogą, którą chcemy iść, jest funkcjonująca Fundacja Świętego Józefa” – oddał. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Magdalena Gronek, Iwona Żurek

mar/