Aplikacja mObywatel została zintegrowana z aplikacją DIIA (Ukraińską aplikacją rządową). Rząd @pisorgpl podpisał porozumienie o współpracy z Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Co z bezpieczeństwem danych Polskich obywateli?

– czytamy na twiiterze Korony Polskiej:

a oto oficjalny komunikat ministerstwa cyfryzacji

Wspólne projekty cyfrowe Polski i Ukrainy

22.08.2022

Polsko-ukraińska współpraca cyfrowa była głównym tematem poniedziałkowej konferencji prasowej w Kijowie. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji, oraz Mychajło Fedorow, wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Zdjęcie ministra Janusza Cieszyńskiego i wicepremiera Mychajło Fedorowa. Panowie trzymają w rękach teczki - odpowiednio czerwoną z polskim orzełkiem i zieloną z godłem Ukrainy.

Minister Janusz Cieszyński zaprezentował wypracowane wspólnie ze stroną ukraińską rozwiązanie, które pozwoli na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej DIIA i polskiego mObywatela, w sposób umożliwiający wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy. To kolejne wdrożenie, po uruchomionym już trzy tygodnie po rosyjskiej napaści procesie nadawania numerów PESEL i cyfrowym dokumencie tożsamości dla obywateli Ukrainy diia.pl. Po tym jak diia.pl stała się pierwszą w Europie w pełni cyfrową kartą pobytu, korzysta z niej już co czwarty obywatel Ukrainy, którego dane znajdują się w polskim systemie rejestrów państwowych. Aplikacja, okazana razem z dokumentem podróży, umożliwia obywatelom Ukrainy przekraczanie granicy Unii Europejskiej (np. powrót na Ukrainę) oraz ułatwia podróżowanie w ramach strefy Schengen. Zaprezentowane dziś wdrożenie dotyczące prawa jazdy ma zostać udostępnione użytkownikom do końca 2022 roku.

Integracja mObywatela i DIIA – wzajemne korzyści

Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania które proponujemy mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie. – powiedział minister Cieszyński.

Polska wspiera dostarczanie na Ukrainę systemów łączności satelitarnej Starlink. Zapewniają one łączność na terenach, na których infrastruktura telekomunikacyjna uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Do przekazanych przez PKN Orlen 5000 jednostek, w sierpniu dołączyło 5000 kolejnych, co stanowi połowę wszystkich urządzeń wykorzystywanych obecnie przez rząd Ukrainy.

Od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej, Polska aktywnie wspierała i pomagała Ukraińcom.  Współpraca, którą mamy obecnie jest wzorowa jeśli chodzi stosunki sąsiedzkie. Uruchomienie bilateralnej współpracy w zakresie dokumentów e-państwa to potwierdza. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie – podkreślił wicepremier Fedorow.

Porozumienie o współpracy

Ponadto, w Kijowie, podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Porozumienie ma na celu promowanie współpracy między Polską a Ukrainą i prowadzenie wymiany w dziedzinach związanych z nowymi technologiami cyfrowymi i cyberbezpieczeństwem.