Gubernator stanu Idaho, Brad Little, podpisał w środę ustawę, zgodnie z którą pomoc osoby dorosłej w przeprowadzeniu aborcji osobie niepełnoletniej bez zgody rodziców jest nielegalna.
Prawo jest pierwszym tego rodzaju w Stanach Zjednoczonych i tworzy nowe przestępstwo handlu aborcyjnego, zabraniając dorosłym nabywania pigułek aborcyjnych dla nieletnich lub pomocy w aborcji osobie nieletniej w ciąży bez zgody rodzica lub opiekun.

Każdemu skazanemu za złamanie prawa grozi od dwóch do pięciu lat więzienia, a także może zostać pozwany przez rodzica lub opiekuna nieletniego. Rodzice, którzy zgwałcili swoje dziecko, nie będą mogli pozwać, chociaż sankcje karne dla każdego, kto pomógł nieletniej w przeprowadzeniu aborcji, pozostaną w mocy.

 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Idaho jest jednym z 13 stanów, które już skutecznie zakazują aborcji na wszystkich etapach ciąży i jest jednym z nielicznych stanów, które już mają przepisy karzące tych, którzy pomagają  uzyskać aborcję.

Według Instytutu Guttmachera, grupy badawczej wspierającej prawo do aborcji, trzydzieści sześć stanów wymaga zgody rodziców na decyzję nieletniej o aborcji, chociaż większość zezwala na wyjątki w pewnych okolicznościach, takich jak nagła sytuacja zdrowotna.