14 kwietnia 2023 r. Minister Edukacji i Nauki Ukrainy Oksen Lisowoj spotkał się z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP na Ukrainie Bartoszem Cihotskim.

Na spotkaniu omówiono kwestię wspierania ukraińskich studentów którzy znaleźli schronienie w Rzeczypospolitej Polskiej w związku z wojną na Ukrainie oraz zapewnienia praw edukacyjnych przedstawicielom ukraińskiej i polskiej mniejszości narodowej odpowiednio w Polsce i na Ukrainie.

Przede wszystkim Oksen Lisowy wyraził wdzięczność za wszechstronną pomoc Rzeczypospolitej Polskiej w walce z rosyjskim agresorem, a także wsparcie ukraińskiego systemu oświaty i nauki, w szczególności przeprowadzenie ogólnopolskiego sprawdzianu wieloprzedmiotowego dla wnioskodawców z Ukrainy w 7 miastach Polski w 2022 roku i gotowość do jej przeprowadzenia w tym roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Bartosz Cihotski potwierdził gotowość Rzeczypospolitej Polskiej do dalszego wspierania sektora edukacyjnego Ukrainy, w szczególności w dostarczaniu najnowocześniejszych materiałów edukacyjnych i sprzętu szkoleniowego.

W kontekście doskonalenia treści podręczników strony uzgodniły współpracę w ramach ukraińsko-polskiej komisji ds. udoskonalenia podręczników szkolnych do historii i geografii.

Ambasada RP w Kijowie zamieściła na swoim oficjalnym kanale na Twitterze krótki wpis w języku ukraińskim. Napisano w nim, że rozmowy dotyczyły m.in. „podręczników dla dzieci polskiej diaspory w Ukrainie”.