Administracja Bidena ogłosiła o zakończeniu szeregu nakazów dotyczących wymogu posiadania szczepień przeciwko COVID-19, w tym aby zagraniczni podróżni przedstawiali dowód szczepienia przeciwko COVID-19, poinformowano 1 maja.

Wymóg szczepień dla niebędących obywatelami lub imigrantami podróżnych przybywających drogą lotniczą wygaśnie 12 maja, podobnie jak nakazy szczepień dla pracowników federalnych i kontraktorów federalnych, ogłosił Biały Dom.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zgodnie z komunikatem Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymóg okazania dowodu szczepienia na granicach lądowych USA również wygasa 12 maja,

Nakazy nałożone przez niektóre agencje, w tym National Institutes of Health, na razie pozostaną w mocy.

Biały Dom stwierdził, że wymagania dotyczące szczepień „pomogły zapewnić bezpieczeństwo pracownikom na kluczowych stanowiskach pracy, w tym w sektorach opieki zdrowotnej i edukacji, chroniąc ich samych i populacje, którym służą, oraz wzmacniając ich zdolność do świadczenia usług bez zakłóceń w działalności”, dodając, że mandaty „dały impet szczepieniom w całym kraju, a szerzej zakrojona kampania szczepień uratowała miliony istnień ludzkich”.

Według CDC do 26 kwietnia około 81,3 procent populacji USA otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, ale tylko 16,8 procent osób otrzymało zaktualizowany zastrzyk przypominający, co wskazuje na to, jak niepopularne stały się szczepionki.

CDC stwierdziło, że ponad 1,1 miliona osób zmarło z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, chociaż krytycy zauważają, że zgony obejmują osoby, które miały inną pierwotną przyczynę śmierci. Jednak w tygodniu kończącym się 26 kwietnia liczba ofiar śmiertelnych wyniosła zaledwie 1052 – najmniej od marca 2020 r.