Podczas weekendu prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił “Nowe konkrety Pis”, ogłosił, że od nowego roku świadczenie wychowawcze „500 Plus” zostanie podniesione do 800 zł, a także, od nowego roku wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz jak najszybsze zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych.

Programowy ul to konkretny przepis na bezpieczną i szczęśliwą przyszłość Polski! Już na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów zajmiemy się propozycjami ogłoszonymi na #KonwencjaPiS.Dla polskich rodzin! Dla ich dobrobytu! Dla ich szczęścia! Wygramy!

— napisał na Twitterze szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

“Nowe Konkrety PiS” wywołały falę komentarzy. Opozycja krytykuje pomysły. Publicyści są podzieleni. “Jeżeli ktoś wie, gdzie leżą zakopane w Polsce miliardy, które można porozdawać ludziom to nie powinien z tym zwlekać, bo szkoda każdego dnia” – ironizuje szef PO Donald Tusk.

Polityk Konfederacji Sławomir Mentzen przedstawia kontrpropozycję. “My nie obiecujemy, że coś wam damy. Wręcz przeciwnie. Obiecuję, że nic wam nie damy. Za to podatki będą niskie i proste, dzięki czemu sami kupicie sobie to, czego potrzebujecie. Za swoje własne, ciężko zarobione pieniądze” – wskazał.

Felietonista “Do Rzeczy”, założyciel portalu Salon24.pl Sławomir Jastrzębowski ocenia: “Tusk musi dać 1000 plus. Nie ma wyjścia”.

Agnieszka Gozdyra z Polsat News analizuje: “Zapowiedź 800+ może też oznaczać wzmocnienie Konfederacji i dalszą ucieczkę liberalnego elektoratu od PO w stronę tego właśnie środowiska, choć to będzie oczywiście zależeć od odpowiedzi opozycji”.