Mówi dowódca komórki likwidacyjnej Związku Jaszczurczego

Por. Tadeusz (Mazur) Siemiątkowski, były dowódca Komórki Likwidacyjnej Związku Jaszczurczego i specjalnego oddziału bojowego Narodowych Sił Zbrojnych.
Od października 1939 r. do lipca 1942 r. dowódca KL (Komórka Likwidacyjna) Związku Jaszczurczego. Od lipca 1942 r. do sierpnia 1944 r. dowódca Oddziału Bojowego przy Komendzie Głównej Narodowych Sił Zbrojnych.
W Powstaniu Oddział Armia Krajowa – I Obwód “Radwan” (Śródmieście) – zgrupowanie “Chrobry II” – I batalion “Lecha Żelaznego” – 1. kompania – “Warszawianka” – I pluton – dowódca plutonu i zastępca dowódcy kompanii
Szlak bojowy Śródmieście Północ. Od wybuchu Powstania walczy w rejonie Dworca Głównego. 3 sierpnia 1944 z grupą swoich żołnierzy z Oddziału Bojowego KG NSZ zajmuje Dom Kolejowy na rogu ul. Żelaznej i Chmielnej, gdzie walczy do końca Powstania. Poza obroną Domu Kolejowego I pluton bierze udział w walkach obronnych na ul. Towarowej, Wroniej, Pańskiej, walczy w rejonie pl. Żelaznej Bramy i w ostatnich tygodniach września na Nowym Świecie.